Słupsk: III Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne
07 marca 2011 | 10:41 | kap Ⓒ Ⓟ
Trzy dni intensywnych zmagań pod okiem fachowców od muzyki i liturgii, ćwiczenia z emisji głosu i konferencje teoretyczne – tak pierwszy weekend marca spędzili miłośnicy muzyki liturgicznej, którzy wzięli udział w słupskich warsztatach muzyczno – liturgicznych.
Na zaproszenie słupskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, głównego organizatora warsztatów oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego i św. Jana Kantego odpowiedziało ponad sześćdziesiąt osób, także spoza granic diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej.
Poprzednie edycje poświęcone były Wielkiemu Postowi i Wielkanocy, w tym roku chórzyści wzięli na warsztat okres zwykły roku liturgicznego.
Prowadzili je kompozytorzy muzyki liturgicznej z Krakowa Piotr Pałka i Hubert Kowalski oraz liturgista ks. dr Jacek Lewiński, wicerektor koszalińskiego Seminarium Duchownego. W czasie warsztatów uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę o muzyce liturgicznej, rozszerzali repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych oraz wzbogacali doświadczenie z zakresu emisji głosu.
– Te kilka dni intensywnej pracy daje efekty. To rzeczywiście ciężka praca i z podziwem patrzymy na wszystkie osoby, które z tak wielkim zaangażowaniem i radością uczestniczą w warsztatach na dużych obrotach – nie ukrywa zadowolenia z efektów pracy Piotr Pałka.
Szlifowanie warsztatu muzycznego ma służyć jak najlepszemu przekazaniu treści, które chórzyści mają wyśpiewać. – Warto by było, żeby w każdej parafii byli świeccy, którzy będą chcieli i umieli zająć się przygotowaniem liturgii, a zwłaszcza śpiewem. Często sami mówią, że czują różnicę między odśpiewaniem czego w kościele, a zaangażowaniem się w śpiew liturgiczny, przeżyciem – wyjaśnia Grażyna Maciejewska, główna organizatorka przedsięwzięcia.
Warsztaty adresowane były nie tylko do osób czynnie angażujących się w służbę liturgiczną czy przygotowanie oprawy muzycznej liturgii w swoich parafiach. Oprócz organistów, psałterzystów i kantorów, a także nauczycieli, wzięło w nich udział sporo młodzieży.
– To duża nadzieja, że do osób zajmujących się śpiewem liturgicznym dołącza taka grupa ludzi młodych. Bo to oznacza, że będą następne pokolenia świeckich, którzy podejmą troskę o liturgię – dodaje Piotr Pałka. – Mamy takie doświadczenie prowadząc w różnych miejscach, że w Polsce jest już kilkutysięczna grupa ludzi uformowanych przez warsztaty, którym zależy by w pełni uczestniczyć w liturgii, rozumieć ją, a przede wszystkim modlić się swoim śpiewem.
Karolina Pawłowska /kap/
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.