Poznań: „Modlitwa nad miastem” i światło podczas prezentacji Verba Sacra
06 marca 2011 | 18:44 | msz Ⓒ Ⓟ
– Dzisiejsza prezentacja z cyklu „Verba Sacra” ma nieco inny charakter. Przenika ją obecność modlitwy dedykowana współczesnemu miastu i światła, która nadaje jej charakter liturgiczny – mówił Przemysław Basiński podczas prezentacji „Verba Sacra” 6 marca. W poznańskiej bazylice archikatedralnej Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie z Warszawy przedstawiły „Modlitwy nad miastem”.
Główny pomysłodawca wydarzenia zauważył, że choć bracia i siostry z monastycznej wspólnoty nie są artystami sztuki, to można ich nazwać „artystami wiary”. Przemysław Basiński przypomniał charyzmat Wspólnoty Jerozolimskiej, której członkowie pozostając w sercu miasta utożsamianego ze wszelkim złem i anonimowością, kontemplują obecność Boga. Prowadzą w ten sposób życie monastyczne, ewangelizując „pustynię cierpienia i samotności”, jak określa się współczesne miasto. Przemysław Basiński zachęcił, by podjąć refleksję nad słowem Bożym, które jest dla wszystkich przynagleniem do nawrócenia.
W drugiej części prezentacji odprawione zostały Nieszpory. W czasie modlitwy uczestnicy prezentacji w najstarszej katedrze na ziemiach polskich trzymali w dłoniach zapalne świece. Po „Modlitwie nad miastem” odprawiona została Msza św. w intencji zmarłych aktorów i twórców tego artystycznego wydarzenia. Wspomniano artystów: Zbigniewa Zapasiewicza, Janusza Zakrzeńskiego, Krzysztofa Kolbergera, Gustawa Holoubka, Henryka Machalicę, Krystynę Feldman i Mariusza Sabiniewicza. Modlono się również za zmarłych komentatorów „Verba Sacra”, ks. prof. Mariana Wolniewicza, ks. prof. Juliana Warzechę, prof. Zygmunta Kubiaka, prof. Annę Świderkównę i prof. Andrzeja Wójcika, a także dziennikarzy Romę Brzezińską-Lajborek i ks. Bogusza Lewandowskiego.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” w reżyserii Przemysława Basińskiego prezentowany jest od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.