Przeworsk: otwarcie wystawy „Samarytanie z Markowej” o rodzinie Ulmów
06 marca 2011 | 13:27 | pab Ⓒ Ⓟ
Wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom” otwarto dzisiaj w południe w holu Urzędu Miejskiego w Przeworsku.
Zebranych po ekspozycji oprowadził Mateusz Szpytma, pracownik IPN, który w swojej pracy wiele miejsca poświęcił rodzinie Ulmów, współautor książki „Ofiara Sprawiedliwych. Ulmowie – oddali życie za ratowanie Żydów”, jeden z inicjatorów akcji edukacyjno-naukowej „Życie za życie”.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, Centralną Bibliotekę Rolniczą, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i Narodowe Centrum Kultury w ramach akcji społeczno-edukacyjnej „Życie za Życie”. Dotychczas była prezentowana w Warszawie, Monachium, Rzeszowie oraz w Łańcucie. W Przeworsku można ją oglądać do 11 marca.
Rodzina Ulmów mieszkała w Markowej na Podkarpaciu. Józef Ulma urodził się w 1900 r., jego żona Wiktoria była 12 lat młodsza. Mieli sześcioro dzieci: Stanisławę, Barbarę, Władysława, Franciszka, Antoniego i Marię. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – rodzinę Szallów i Goldmanów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. Ich proces beatyfikacyjny jest w toku. W 1995 r. zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.