Przemyśl: wystawa papieska w Muzeum Archidiecezjalnym
05 marca 2011 | 17:45 | pab Ⓒ Ⓟ
Bardzo bogatymi zbiorami przedmiotów związanych z Janem Pawłem II może pochwalić się przemyskie Muzeum Archidiecezjalne. Są wśród nich m.in. sutanna, piuska, mitra i buty używane przez papieża – Polaka. Po beatyfikacji nabiorą one nowego wymiaru, staną się bowiem relikwiami.
Kilkaset eksponatów związanych z osobą Jana Pawła II można podzielić na trzy części. Pierwsza to przedmioty, których Karol Wojtyła używał osobiście jako papież, a wcześniej jako ksiądz i biskup. Mają one szczególne znaczenie i wartość, bowiem po beatyfikacji staną się dla wiernych relikwiami. W skład tej kolekcji wchodzi sutanna papieska, buty, mitra z wizyty na Kubie w 1998 r., piuska, wieczne pióro oraz plecak i worek na materac, których używał podczas wycieczek w góry, a które w 1997 r. przekazała Wanda Półtawska. Do tej grupy ks. Marek Wojnarowski, dyrektor muzeum, zalicza również przedmioty, które Jan Paweł II, za pośrednictwem metropolity przemyskiego abp. Józefa Michalika, ofiarował do Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu. Jest to cała gama różnych pamiątek, które Ojciec Święty otrzymywał w różnych częściach świata.
Drugą grupę kolekcji stanowią pamiątki związane z pobytem Jana Pawła II na Podkarpaciu w czasie pielgrzymek w Przemyślu i Rzeszowie w 1991 r. oraz w Dukli i Krośnie w 1997 r. oraz wizyty w Przemyślu z okazji Milenium Chrztu Polski w 1966 r. Są to m.in. mszał, którego używał podczas Eucharystii w Krośnie oraz wiele fotografii, medali okolicznościowych, plakaty, karty wstępu i modlitewniki wydane z okazji tychże wizyt.
Wśród eksponatów znajduje się także bardzo wiele przedmiotów opowiadających o papieżu i jego posłudze. Są to różne medale, kartki pocztowe, znaczki i albumy. W skład tej kolekcji wchodzi także ekspozycja zdjęć wykonanych przez fotografa Adama Bujaka, przekazanych do Muzeum przez prezydenta Przemyśla Roberta Chomę.
„Myślę, że nasza kolekcja jest świetną okazją do lepszego poznania postaci Jana Pawła II, a przy okazji do modlitwy i wspomnienia osoby Ojca Świętego, jego wizyt i nauczania” – mówi ks. Marek Wojnarowski, który nie ukrywa nadziei, że dzięki wystawie wzrośnie liczba zwiedzających muzeum.
Muzeum Archidiecezjalne w Przemyślu można odwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 16.00. Nie ma biletów wstępu, zwiedzający mogą złożyć dobrowolną ofiarę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.