Bp Szlaga: pokuta to bynajmniej nie udręczanie siebie
02 marca 2011 | 14:07 | ks.is Ⓒ Ⓟ
Do rzetelnej spowiedzi i nawrócenia zachęca biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga w liście do diecezjan na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Podkreślając, że „Bóg liczy na nas i na nasze nawrócenie” a chrześcijaństwo ma być przekonujące. List będzie czytany we wszystkich kościołach diecezji w najbliższą niedzielę, 6 marca.
Biskup pelpliński pisząc o pokucie wielkopostnej zauważa, że „pokuta to bynajmniej nie udręczanie siebie”, ale „przekonujący powrót do domu Ojca, co jest obowiązkiem każdego z dzieci marnotrawnych”. Zachęca do słuchania Słowa Bożego i przestrzega przed efekciarstwem w religijności. Hierarcha zachęca równocześnie do aktywnego i dialogowanego nawrócenia we wszystkich płaszczyznach życia, w którym chrześcijanin jest w żywym kontakcie z Bogiem i własnym sumieniem: „mamy obowiązek pytać siebie samych, co jeszcze powinniśmy uczynić, żeby nasze życie było prawdziwie Bożą służbą – w rodzinie, w szkole, na studiach, w pracy, w polityce, słowem – wszędzie”.
Analizując warunki dobrej spowiedzi, biskup pelpliński ostrzega przed ograniczeniem nawrócenia do aktu spowiedzi, która „może się znaleźć pośród spraw, które są nieodzowne do godziwego świętowania, jak świąteczne porządki, zakupy, czy rodzinne odwiedziny”. Dlatego bp Szlaga akcentuje potrzebę „żalu serdecznego”, także zadośćuczynienia i wdzięczności wobec Boga. Bardzo podkreśla też konieczność naprawienia zła, także materialnego, gdy skrzywdziliśmy kogoś: „Nie wolno zatem cieszyć się posiadaniem cudzej własności, w przekonaniu, że spowiedź wszystko wyrównała”.
We wnioskach końcowych bp Szlaga napisał: „Bóg liczy na nas i na nasze nawrócenie”. Przypomina też, że duszpasterze w tym czasie będą wiernym „pomagać przez rekolekcje, dni skupienia, intensywną obecność w konfesjonale”.
Swoje słowo biskup pelpliński kończy zachętą św. Pawła z Listu do Efezjan: „Niech zniknie spośród was wszelka gorycz, uniesienie, gniew, wrzaskliwość, znieważanie – wraz z wszelką złością. Bądźcie dla siebie nawzajem dobrzy i miłosierni. Przebaczajcie sobie, tak jak i Bóg wam przebaczył w Chrystusie (Ef 4, 31-32)”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.