Kraków: otwarto Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
01 marca 2011 | 19:38 | led Ⓒ Ⓟ
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń zainaugurowało swoją działalność 1 marca w Krakowie. To efekt porozumienia zawartego między wojewodą małopolskim oraz rektorem Uniwersytetu Pedagogicznego. Centrum ma dokumentować trudne losy Polaków w ostatnich stuleciach.
Inicjatywa powołania do życia centrum powstała w wyniku kilkuletniej współpracy studentów Uniwersytetu Pedagogicznego z wojewodą. Studenci – pod opieką dr. Huberta Chudzio – prowadzą inwentaryzację grobów wojennych na terenie Małopolski. Pracę tę wykonują na zlecenie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Studenci UP już od kilku lat gromadzą relacje świadków. Przeprowadzili oni, nagrali i spisali ponad 300 wywiadów z Sybirakami i ludźmi przesiedlonymi po II wojnie światowej z terenów wschodnich II Rzeczypospolitej na zachodnie obszary dzisiejszej Polski. Młodzi historycy zebrali również relacje od ludności łemkowskiej poszkodowanej w akcji „Wisła” w 1947 roku. W roku 2009 członkowie Koła wyruszyli na wyprawę do Afryki Wschodniej, gdzie poddali renowacji polskie cmentarze w Tanzanii i Ugandzie. W ubiegłym roku przez ponad tydzień kilka osób zbierało relacje polskich Sybiraków i kombatantów mieszkających w Wielkiej Brytanii w Leicester. W tym roku wybierają się do Australii.
„W początkach swej działalności centrum będzie szczególnie dokumentowało losy żyjących świadków historii, przede wszystkim Sybiraków, Polaków wysiedlonych z terenów Pomorza i tej części Polski, która po 1939 roku została włączona do Rzeszy Niemieckiej oraz z Zamojszczyzny” – mówił dr Hubert Chudzio. „Centrum będzie się zajmować zbieraniem dokumentów, archiwalnych pamiątek związanych z przesiedleniami i zsyłkami” – dodaje.
Rektor UP prof. Michał Śliwa stwierdził, że od wydarzeń II wojny światowej minęło już wiele lat i że czas nagli, by zbierać relacje świadków historii. – „Nabraliśmy dystansu do tych wydarzeń i teraz możemy zwrócić się ku przeszłości” – mówił.
W skład centrum docelowo będzie wchodzić interaktywne muzeum, w którym w sposób nowoczesny będą przedstawione losy polskich tułaczy. Drugi człon centrum będzie stanowić jednostka badawcza, zajmująca się gromadzeniem materiałów związanych z zagadnieniem zsyłek, wypędzeń i przesiedleń Polaków (np. nagrywaniem wspomnień Sybiraków na nośnikach cyfrowych) oraz wydawaniem publikacji w tym temacie, a także promocją zagadnienia poprzez konferencje naukowe i serię odczytów. Centrum będą tworzyć ludzie młodzi, studenci i doktoranci historii pod merytoryczną opieką pracowników naukowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Siedziba centrum znajduje się przy ul. Brackiej 13 w Krakowie – pomieszczenie na początek działalności udostępnił wojewoda małopolski. Potem centrum ma przenieść się do krakowskiego fortu Skotniki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.