Radomscy radni ustanowili Rok Księdza Włodzimierza Sedlaka
28 lutego 2011 | 15:16 | rm Ⓒ Ⓟ
Radomscy radni ustanowili Rok Księdza Włodzimierza Sedlaka. Decyzję podjęto jednogłośnie, podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej. Ks. Sedlak był twórcą polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni.
Radny Jakub Kowalski zwrócił uwagę, że w tym roku mija 100. rocznica urodzin księdza profesora. – To szczególny moment, aby uczcić pamięć wybitnego człowieka, który jest także honorowym obywatelem naszego miasta. W najbliższym czasie zorganizujemy szereg wydarzeń promujących sylwetkę ks. Sedlaka, który był nie tylko wspaniałym duchownym, ale także wybitnym naukowcem – podkreślił radny Kowalski.
Również Kuria Diecezji Radomskiej poparła inicjatywę ogłoszenia roku 2011 Rokiem Księdza Włodzimierza Sedlaka. W piśmie do radnych kanclerz kurii ks. Sławomir Fundowicz napisał, że z inicjatywą został zapoznany biskup Henryk Tomasik, który wyraził uznanie dla pomysłodawców. – Ks. Włodzimierz Sedlak był kapłanem naszej diecezji. Był profesorem filozofii przyrody, zajmującym się biologią. Stworzył jedną z najbardziej oryginalnych wizji świata – napisał ks. Fundowicz.
W ramach Roku Księdza Sedlaka przewidziano uroczystą sesję Rady Miejskiej wraz z projekcją filmu o naukowcu, wystawę, wydanie katalogu, w którym znajdą się teksty z sesji naukowej oraz płyta z filmem. Wniosek w tej sprawie zaakceptowała komisja kultury Rady Miejskiej w Radomiu.
Rok Księdza Sedlaka zostanie zainaugurowany w maju podczas Festiwalu Filozoficznego. W programie przewidziano wykłady dawnych uczniów ks. Sedlaka i obecnych badaczy bioelektroniki z KUL. Trwają też prace nad utworzeniem nagrody im. ks. Sedlaka z zakresu bioelektroniki. Ponadto w konfesjonale radomskiej katedry, gdzie przez lata spowiadał ks. Sedlak, ma pojawić się tabliczka upamiętniająca wybitnego kapłana.
Ks. Włodzimierz Sedlak jest autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych o geologii, paleontologii, badaniach nad pochodzeniem życia, paleobiochemii i paleobiofizyki. Przyjaciele wspominają go jako nieprzeciętnego kapłana, katechetę, spowiednika i rekolekcjonistę. Do historii przeszedł również jako wspaniały kaznodzieja. Jego kazania i rekolekcje znane były w całej Polsce i za granicą.
W 1946 r. ks. Sedlak podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gdzie w 1949 r. uzyskał dyplom magistra z antropologii, a w 1950 r. z pedagogiki. W 1951 r. otrzymał na UMCS stopień doktora za rozprawę "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania". W 1952 r. przeniósł się do Radomia, a w 1960 r. rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego z biologii teoretycznej za rozprawę "Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego", a następnie objął kierownictwo utworzonej – decyzją Rady Wydziału – Katedry Biologii Teoretycznej. W 1974 r. został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 r. profesorem zwyczajnym.
Ks. Sedlak był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Antropologicznego czy Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem 70-lecia Instytutu Geologicznego w Kielcach. W 1991 r. został honorowym obywatelem miast Skarżyska-Kamiennej i Radomia. Zmarł 17 lutego 1993 r. w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.