Radomianie uczczą pamięć ks. Włodziemierza Sedlaka – twórcy polskiej szkoły bioelektroniki
23 lutego 2011 | 11:41 | rm Ⓒ Ⓟ
Radomianie uczczą pamięć ks. Włodzimierza Sedlaka – twórcy polskiej szkoły bioelektroniki, elektromagnetycznej teorii życia oraz pojęcia wszechpróżni. W ramach Roku ks. Sedlaka przewidziano uroczystą sesję Rady Miejskiej wraz z projekcją filmu o naukowcu, wystawę, wydanie katalogu, w którym znajdą się teksty z sesji naukowej oraz płyta z filmem. Wniosek w tej sprawie zaakceptowała komisja kultury Rady Miejskiej w Radomiu.
Z inicjatywą wystąpił Ośrodek Kultury Resursa Obywatelska w Radomiu. Pomysł wsparła też Kuria Biskupia w Radomiu. Rok ks. Sedlaka zostanie zainaugurowany w maju podczas Festiwalu Filozoficznego. W programie przewidziano wykłady dawnych uczniów ks. Sedlaka i obecnych badaczy bioelektroniki z KUL. Trwają też prace nad utworzeniem nagrody im. ks. Sedlaka z zakresu bioelektroniki. Ponadto w konfesjonale radomskiej katedry, gdzie przez lata spowiadał ks. Sedlak, ma pojawić się tabliczka upamiętniająca wybitnego kapłana.
Ks. Włodzimierz Sedlak jest autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych o geologii, paleontologii, badaniach nad pochodzeniem życia, paleobiochemii i paleobiofizyki. Przyjaciele wspominają go jako nieprzeciętnego kapłana, katechetę, spowiednika i rekolekcjonistę. Do historii przeszedł również jako wspaniały kaznodzieja. Jego kazania i rekolekcje znane były w całej Polsce i za granicą.
W 1946 ks. Sedlak podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie gdzie uzyskał w 1949 dyplom magistra z antropologii, a w 1950 z pedagogiki. W 1951 otrzymał na UMCS stopień doktora za rozprawę "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania". W 1952 roku przeniósł się do Radomia, a w 1960 rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1966 uzyskał stopień doktora habilitowanego z biologii teoretycznej za rozprawę "Możliwość odtworzenia początków ewolucji organicznej na podstawie komponenta krzemowego", a następnie objął kierownictwo utworzonej – decyzją Rady Wydziału – Katedry Biologii Teoretycznej. W roku 1974 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 roku profesorem zwyczajnym.
Ks. Sedlak był członkiem wielu towarzystw naukowych, w tym: Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Antropologicznego czy Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Medalem 70-lecia Instytutu Geologicznego w Kielcach. W 1991 r. został honorowym obywatelem miast Skarżyska-Kamiennej i Radomia. Zmarł 17 lutego 1993 r. w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.