Za wysoki VAT na artykuły dziecięce
22 lutego 2011 | 08:53 | agp / ju. Ⓒ Ⓟ
W liście do premiera organizacje prorodzinne zwracają się z prośbą o podjęcie inicjatywy mającej na celu wprowadzenie niższego VAT-u na artykuły dziecięce w całej Unii Europejskiej.O konsekwencji podwyżki podatku VAT dla kosztów wychowania dzieci mówili 21 lutego przedstawiciele Centrum im. Adama Smitha i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” podczas konferencji prasowej w Warszawie.
Według ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, koszty wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 20. roku życia) to 190 tys. zł, a dwójki dzieci to wydatek rzędu 322 tys. zł. Eksperci z Centrum oszacowali, że planowana podwyżka VAT na artykuły dziecięce z 8 do 23 proc. przyczyni się do wzrostu kosztów wychowania dzieci, szczególnie dla rodzin wielodzietnych i rodzin rolników.
Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha przypomniał, że niedługo w polskim parlamencie będzie omawiana kwestia podwyżki VAT na artykuły dziecięce o prawie 300 proc. Według części posłów, jest to związane z koniecznością natychmiastowego przyjęcia wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w październiku ub. roku stwierdził, że Polska utrzymuje obniżoną stawkę VAT w sposób niezgodny z prawem. Sadowski zauważył jednak, że inne kraje Unii Europejskiej nie mają tak wysokiego opodatkowania.
Przedstawiciel Centrum przypomniał, że według Komisji Europejskiej aż 29 proc. dzieci w Polsce żyje w biedzie, a co piąty Polak żyje poniżej granicy ubóstwa. – Podwyżki opodatkowania, nie tylko artykuły dziecięce, ale też podwyżki VAT i akcyz będą wpływały na poziom sporej grupy społeczeństwa polskiego – podkreślił Sadowski. Ekspert dodał, że Polska ma jeden z najwyższych podatków VAT w całej Unii Europejskiej. Dla porównania przytoczył zerowy VAT na artykuły dziecięce w Wielkiej Brytanii czy 3 proc. w Luksemburgu.
Sadowski zauważył, że wielu posłów lansuje tezę, że naszą prezydencję w Unii Europejskiej musimy zacząć od wcześniejszego przyjęcia wyższego VAT na artykuły dziecięce. Taki pogląd Sadowski nazwał całkowicie nieuzasadnionym i sztucznym. Dlatego Centrum im. Adama Smitha i Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wystosowały list do premiera Donalda Tuska. Jego autorzy zwracają się do premiera z prośbą o podjęcie inicjatywy mającej na celu wprowadzenie niższego VAT-u na artykuły dziecięce w całej Unii Europejskiej.
„Kraje Unii od dawna doświadczają skutków kryzysu demograficznego. Uważamy, że priorytetem polskiej prezydencji winna stać się sytuacja rodzin. Byłaby to niezwykle doniosła inicjatywa dla wspólnej przyszłości narodów Europy. Krokiem w kierunku poprawy sytuacji rodzin i kosztów wychowania potomstwa byłoby rozszerzenie niższej stawki podatku VAT również na artykuły dziecięce” – napisano w liście.
Teresa Kapela, wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” zauważyła, że w Polsce rodzina jest traktowana jako sprawa absolutnie prywatna. – Zabierając głos w imieniu rodzin, szczególnie wielodzietnych, chcemy się temu przeciwstawić – podkreśliła. Tłumaczyła, że trudna sytuacja rodzin to również problem dla przyszłości Polski, ponieważ ubóstwo dzieci ma swoje konsekwencje w dorosłości.
Zdaniem Kapeli, w dyskursie publicznym bardzo mało mówi się o kosztach wychowania dziecka, a jego wychowanie powinno być traktowane jako dar dla państwa. – Ten dar jest niestety niezauważalny przez polskie społeczeństwo – stwierdziła Kapela. Dodała, że cała Europa ma problem demograficzny. – Dlatego jako stowarzyszenie występujemy z apelami o obniżenie VAT. Jak na razie nie spotkało się to z pozytywną oceną Komisji Europejskiej. Mamy jednak nadzieję, że to się zmieni, bo chcemy aby jednak dzieci w Europie były – podkreśliła wiceprezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.