Diecezja płocka: „tak” dla działalności Wspólnoty „Wojsko Gedeona”
18 lutego 2011 | 13:20 | eg Ⓒ Ⓟ
Biskup płocki Piotr Libera wydał oficjalną aprobatę dla działalności Wspólnoty „Wojsko Gedeona”. Jest to jedyna tego typu wspólnota w polskim Kościele, wyrosła m.in. z doświadczeń Odnowy w Duchu Świętym i harcerstwa. Jej założyciele mają nadzieję, że dzięki decyzji ordynariusza wspólnota nabierze nowego dynamizmu.
„Istniejąca od 2002 roku Wspólnota `Wojsko Gedeona` o charakterze modlitewno-ewangelizacyjnym, działa na terenie naszej diecezji za wiedzą Biskupa Płockiego. Działalność tej wspólnoty została przebadana przez teologa i prawnika kościelnego” – czytamy w oficjalnym stanowisku wikariusza generalnego ks. dra Mirosława Milewskiego.
Równocześnie kapłanem odpowiedzialnym za wspólnotę wyznaczony został ks. Bogdan Pawłowski, rektor kościoła św. Antoniego w Ratowie, natomiast ks. kan. dr Marek Zawadzki, proboszcz parafii katedralnej w Płocku, został mianowany delegatem Biskupa Płockiego ds. tejże wspólnoty.
„Wojsko Gedeona” działa w diecezji płockiej od kilku lat, ale dopiero teraz ostatecznie sprecyzowano jego cele, zadania, program formacyjny, statut. Jego członkowie raz w tygodniu mają spotkanie o charakterze formacyjno-modlitewno-integracyjnym, spotykają się także w czasie weekendów i w wakacje.
Ks. Lech Piórkowski, współzałożyciel wspólnoty wspomina, że idea „Wojska Gedeona” zrodziła się podczas rekolekcji Ruchu Światło-Życie i Odnowy w Duchu Świętym, do czego dołączono elementy harcerskie, wojskowe, patriotyczne: „`Wojsko Gedeona` ma formować, ale i wychowywać. Podkreślamy, jak ważna jest równowaga w wychowaniu przez matkę i ojca. Istotna jest dzisiaj zwłaszcza rola ojca, jako tego, który wprowadza w świat zewnętrzny i określa jasne granice postępowania”, relacjonuje ks. Piórkowski.
Natomiast ks. Bogdan Pawłowski, odpowiedzialny za wspólnotę akcentuje, że ważna jest pewna dyscyplina duchowa: „Funkcjonowanie `Wojska Gedeona` opiera się na zasadach wojskowych. Najważniejsze decyzje podejmują `ojcowie`, to oni stoją najwyżej w hierarchii wspólnoty. Umożliwia to utrzymanie dyscypliny duchowej, podkreśla konieczność walki duchowej”, mówi ks. Pawłowski.
Założyciele Wspólnoty „Wojsko Gedeona” mają też nadzieję, że oficjalna aprobata ordynariusza diecezji przyczyni się do zwiększenia dynamizmu wspólnoty w całej diecezji płockiej.
Wojsko Gedeona powstało w 2002 r. Jest wspólnotą o charakterze modlitewno-ewangelizacyjnym, wyrosłą z doświadczeń Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, Ruchu Światło-Życie, harcerstwa, idei miłosierdzia, zasad rycerstwa, miłości do Ojczyzny i Kościoła, walki duchowej. Nazwa i idea zaczerpnięta została jest z Księgi Sędziów 7,1-25. Trzystu żołnierzy z Księgi Sędziów jest symbolem ludzi wyzwolonych z lęku i kompleksów niższości, a całą ufność pokładających w Jezusie Chrystusie. Stąd jedno z głównych zawołań to „Jezu, ufam Tobie!”. Dwa miecze Ducha w logo (miłości i prawdy), przeszywające Wschodzące Słońce, są symbolem osoby Jezusa (Łk 1,78-79), ukazują potrzebę walki duchowej ze złem na różnym poziomie życia.
Członkowie WG w duchu jedności, pod sztandarem Jezusa, Króla Miłosierdzia, zmagają się z szatanem i własnym grzechem, prowadząc codzienną, stanowczą i odważną walkę o życie swoje i innych, o dusze, o wieczność. Centrum misji WG jest Jezus Miłosierny i Eucharystyczny. Duchowość wspólnoty jest duchowością „Miłosierdzia i Eucharystii”. Konkretnym przeżywaniem tej duchowości jest pójście Małą Drogą dziecięctwa Bożego św. Teresy od Dzieciątka Jezus, doktora Kościoła, a wszystko to według jednej z głównych idei WG: „Być żołnierzem o sercu dziecka, lub być dzieckiem o sercu żołnierza”.
Do ruchu należy młodzież, a od dwóch lat także wspólnota małżeństw. Dokładne informacje o WG znaleźć można na stronie: www.wojskogedeona.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.