Bp Marcinkowski: miarą cywilizacji jest troska o ludzi chorych
11 lutego 2011 | 22:33 | eg Ⓒ Ⓟ
„Miarą cywilizacji i postępu jest stosunek do ludzi słabych, chorych i cierpiących” – mówił biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy św. Ojca Pio w Szpitalu Wojewódzkim w Płocku, w piątek 11 lutego w Światowym Dniu Chorych. Spotkał się także z chorymi na trzech oddziałach szpitalnych.
W homilii bp Marcinkowski przypomniał, że Światowy Dzień Chorych ustanowił papież Jan Paweł II. Chciał, aby ten dzień był „czasem refleksji nad tajemnicą cierpienia”. Wybrał wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, gdzie w 1858 r. Maryja z różańcem „ukazała się chorej na astmę i ubogiej” Bernadetcie Soubirous. Chorzy przyjeżdżają tam, aby napić się wody z uzdrawiającego źródła.
„Chorzy przywożą tam ból, cierpienie, samotność, gorycz, a czasem bunt. Każdy z nich wyjeżdża stamtąd ze swoim własnym cudem. Może nim być odzyskanie wiary, a nierzadko powrót do zdrowia. Stwierdzono blisko 7 tysięcy takich przypadków, choć oficjalnie uznano tylko 67” – wymieniał hierarcha. Odwołując się do tytułu tegorocznego orędzia papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Chorych, podkreślał, że „ludzie zostają uzdrowieni dzięki krwi Chrystusa”.
Przyznał, że sam niedawno przebywał na badaniach w płockim szpitalu na Winiarach, a „szpital przywraca właściwy świat”, pokazuje te, które naprawdę w życiu się liczą, a także „co drugi człowiek potrafi zrobić”: „Miarą cywilizacji i postępu dobrze rozumianego jest stosunek do ludzi starszych, słabych, chorych czy cierpiących. To miara, czy cywilizacja jest ludzka czy nieludzka. To my okazujemy kim jesteśmy, wobec tego, kto cierpi. W tym jest nasza wielkość, albo nasza małość” – akcentował bp Marcinkowski.
Podczas Mszy św. ks. Tomasz Markowicz, kapelan szpitala przypomniał, że Kaplica św. Ojca Pio w szpitalu na Winiarach został oddana do użytku i poświęcona dokładnie rok temu. Od tego czasu jej drzwi „są zawsze otwarte”, aby ludzie i Bóg mogli się wspólnie modlić.
W Eucharystii uczestniczyli chorzy, a także dyrektor szpitala Stanisław Kwiatkowski, pielęgniarki, lekarze i pracownicy szpitala. W jej trakcie bp Marcinkowski udzielał sakramentu namaszczenia chorych. Tego samego dnia odwiedził także chorych na trzech oddziałach: chirurgii, chirurgii dziecięcej i neurotraumatologii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.