Nowy Targ: na beatyfikację Jana Pawła II w ratuszu powstaje Sala Papieska
03 lutego 2011 | 16:31 | jg Ⓒ Ⓟ
Jako jeden z punktów programu obchodów beatyfikacji Jana Pawła II na Podhalu będzie stworzenie na parterze nowotarskiego ratusza stałej ekspozycji pamiątek po polskim papieżu – Honorowym Obywatelu Nowego Targu, w postaci Sali Papieskiej.
Jak mówi Marek Fryźlewicz, nowotarski burmistrz, przez lata pontyfikatu Jana Pawła II, jego pielgrzymek na Podhale i wizyt nowotarżan w Watykanie, spotkań z władzami miasta i oficjalnymi delegacjami – tych pamiątek uzbierało się sporo. – Wartość niektórych, nie tylko sentymentalna, jest duża – mówi Fryźlewicz.
Jeden z mieszkańców Nowego Targu przekazał już (anonimowo) pamiątkowe medale i monety watykańskie, książki z autografami Jana Pawła II i wiele innych.
Na pewno w Sali Papieskiej znajdzie się oryginał specjalnego listu, który papież wysłał do nowotarskiego Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego z okazji stulecia jego powstania. Specjalne błogosławieństwo z własnoręcznym podpisem papieża otrzymali też w 2001 r. nowotarscy strażacy ochotnicy z OSP na Kowańcu z okazji 120-lecia jednostki. W Księdze Pamiątkowej Miasta Nowego Targu z 2000 r. znajduje się wpis dla mieszkańców: „Z serdecznym błogosławieństwem Jan Paweł II”.
Urząd Miasta planuje ponadto wydanie kazań i wystąpień biskupa i kardynała Karola Wojtyły, wygłoszonych podczas rekolekcji i wielu ważnych uroczystości w Nowym Targu. – Zebranie dokumentalnego materiału nie jest łatwe, ale powstanie z niego cenna pozycja – zapewnia burmistrz.
Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Nowego Targu w czerwcu 1979 r. na tamtejszym lotnisku. W spotkaniu uczestniczyła rzesza górali z całego Podhala, oraz wielu innych pielgrzymów z Polski, a także Słowacji. Na spotkanie z papieżem przewieziono w sposób uroczysty oryginał figury Matki Boskiej Ludźmierskiej z Ludźmierza.
Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II górale przygotowują też operę góralską.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.