Amsterdam – cicha procesja
03 lutego 2011 | 12:15 | sz, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Co roku w sobotnią noc po 12 marca katolicy z całej Holandii i zagranicy przechodzą w milczeniu ulicami Amsterdamu w tak zwanym „Cichym Pochodzie”. Procesja upamiętnia cud, jaki wydarzył się w XIV wieku.
Religijna procesja „Stille Omgang” odbywa się na pamiątkę Cudu Hostii z 12 marca 1345 roku. W jednym z domów przy Kalverstraat umierający człowiek odbierał ostatnie namaszczenie. Gdy przyjmował komunię, zwymiotował hostię. Ksiądz udzielający sakramentu uznał to za dzieło szatana i wrzucił hostię w ogień. Ta jednak nie spłonęła. Nastepnego dnia przy rozpalaniu kominka pojawiła się nad płomieniami.
Ksiądz chciał ukryć ją w kościele, lecz hostia wróciła do domu chorego i to trzykrotnie. Zrozumiano, że Bóg nie chce, aby cud pozostał tajemnicą. Zorganizowano więc uroczystą procesję, w której hostię przeniesiono do kościoła – dzisiejszego Oude Kerk.
Niedługo później Kościół uznał oficjalnie nadprzyrodzony charakter tego wydarzenia, a Amsterdam ogłoszono miejscem pielgrzymkowym. Wkrótce narodziło się tutaj lokalne święto Najświętszego Sakramentu, na które przybywały rzesze pątników, by wziąć udział w uroczystej procesji. Pielgrzymował tu także sam cesarz Austrii, Maksymilian – który w podziękowaniu za cudowne uzdrowienie zezwolił miastu na umieszczenie w swoim herbie cesarskiej korony.
Podczas reformacji protestanci przejęli Oude Kerk i zniszczyli większość ozdób w świątyni. Zaginęła też cudowna hostia. Katolikom zabroniono organizowania tradycyjnych procesji ze śpiewem, obrazami i chorągwiami. Ci wzięli się jednak na sposób i zorganizowali milczącą procesję w pierwszą sobotnią noc po 12 marca, czyli dniu cudu. W XIX wieku procesji na jakiś czas zaprzestano, by w 1881 roku przywrócić ją. Stille Omgang, czyli Cichy Pochód odbywa się do dziś.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.