Oświęcim: międzyreligijne uroczystości na terenie byłego obozu Auschwitz Birkenau
01 lutego 2011 | 13:40 | rk Ⓒ Ⓟ
Takie spotkania zbliżają narody – powiedział dziś w Oświęcimiu kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski bierze udział w międzyreligijnych uroczystościach na terenie byłego obozu Auschwitz Birkenau. W spotkaniu uczestniczą m.in. metropolity Paryża kard. André Vingt-Trois, były naczelny rabin Izraela Meir Lau oraz mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Cerić.
Były niemiecki nazistowski obóz w Brzezince zwiedzają m.in. były więzień Auschwitz Raphaël Esrail, wicesekretarz generalna ONZ Asha-Rose Migiro przewodniczący Narodowej Agencji Organizacji Konferencji Islamskiej, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oraz liczne delegacje rządowe z całego świata.
Kard. Dziwisz podkreślił, że obecności tylu osobistości i ludzi różnych religii w Miejscu Pamięci przynosi nadzieje na pojednanie. „W tym momencie, kiedy nie brakuje konfliktów i niepokoju, jak choćby wydarzenia w Egipcie, takie spotkanie zbliża narody dla pokoju. To jest droga do pojednania” – powiedział w rozmowie z KAI były sekretarz osobisty Jana Pawła II.
W rozmowie z dziennikarzami wielki mufti Bośni i Hercegowiny Mustafa Ceric podkreślił, że pragnie skierować przesłanie, szczególnie do Europy, by nie powtórzył się Auschwitz i Srebrenica „Tu nie chodzi by czasem przyjechać do Auschwitz i współczuć ofiarom, lecz o to, by uczyć w szkołach o tym, co stało się w Auschwitz, w Srebrenicy, i obiecać, że to się nie powtórzy nigdzie więcej, w żadnym czasie” – podkreślił.
Aby oddać hołd pomordowanym i zaapelować o pokój, do Oświęcimia przyjechało 1 lutego ponad stu przedstawicieli rządów oraz osób z międzynarodowych organizacji z całego świata. Przedsięwzięcie zainicjowały: działająca pod auspicjami UNESCO organizacja Aladdin Project oraz władze Paryża. W delegacji znaleźli się liczni przedstawiciele świata islamu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.