Mieszkańcy Gdeszyna uczcili pamięć świętego proboszcza
31 stycznia 2011 | 13:20 | pab Ⓒ Ⓟ
Mieszkańcy Gdeszyna na Zamojszczyźnie uczcili 30 stycznia bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, proboszcza, który w 1943 r. został zamordowany przez gestapo, ponieważ nie chciał wydać bolszewickich partyzantów. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński.
Po Mszy św. uczestnicy liturgii przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie na grobie bł. ks. Pisarskiego złożyli wieńce. Obecny był m.in. Ivan Kucharuk, który jako dziecko mieszkał w Gdeszynie i pamięta ks. Pisarskiego. Jak wspomina, nie robił on różnic wobec osób różnych narodowości czy wyznania, ale dla wszystkich był dobry i jeśli była taka potrzeba, każdemu starał się pomóc.
Ks. Zygmunt Pisarski urodził się 24 kwietnia 1902 r. Wyświęcony na kapłana w 1926 r., proboszczem Gdeszyna został w roku 1933. W czasie wojny wiele wycierpiał zarówno od hitlerowców, jak i komunistów. 30 stycznia 1943 r. na plebanię weszło gestapo. Zażądali, aby ksiądz wskazał im bolszewickich komunistów. Gdy odpowiedział, że nie może tego zrobić, otrzymał śmiertelny strzał w głowę. Wraz z nim zabito ponad 20 innych osób.
W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, w gronie 107 innych polskich męczenników II wojny światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.