Myczkowce: Ośrodek Caritas promuje rękodzieło artystyczne i ludowe
30 stycznia 2011 | 17:32 | ik Ⓒ Ⓟ
Od kilku lat Ośrodek Caritas w Myczkowcach organizuje warsztaty tkackie dla dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości. Zajęcia prowadzi artystka Joanna Hasior. Uzdolniona młodzież zaprezentowała swoje piękne gobeliny podczas specjalnej wystawy.
Z sukcesu i debiutu młodych adeptek sztuki tkackiej cieszy się ks. Bogdan Janik, dyrektor Ośrodka Caritas w Myczkowcach, który był inicjatorem powstania gobelinowych spotkań. ”Znam te wszystkie prace, często podglądam, co powstaje podczas sobotnich warsztatów. Cieszę się, że i w taki sposób Caritas może włączyć się nie tylko w pomoc innym, ale także w propagowanie twórczości artystycznej” – mówi ks. Bogdan Janik, dyrektor Ośrodka Caritas w Myczkowcach.
Wystawa była spełnieniem marzeń uczestników warsztatów prowadzonych w Ośrodku Caritas w Myczkowcach. Wystawiono prawie 50 prac. Młodzież na gobelinach umieszczała pejzaże bieszczadzkie, kwiaty i góry, czyli to co na co dzień ich otacza. „Nie jest to takie trudne” – zapewniają młode tkaczki. ”Tkanie wymaga cierpliwości i wyobraźni. Wybieramy wzór, który chcemy przelać na gobelin, do tego dobieramy kolory i zaczyna się zabawa z odpowiednim przeplataniem poszczególnych nitek. Nie jest ważna wielkość, ważne jest co dany gobelin będzie przedstawiał, jak zostanie wykonany. Przedstawić można praktycznie wszystko czyli co kto lubi”.
W 2006 roku Ośrodek Caritas w Myczkowcach udostępnił salę na warsztaty tkackie. Joanna Hasior poświęciła czas i talent, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Prace Joanny Hasior znajdują się w zbiorach m. in.: Muzeum Watykańskiego (gobelin "Kopernik" ofiarowany przez rząd papieżowi Pawłowi VI), Muzeum Historycznym w Warszawie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy Muzeum Historii Miasta Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.