Miejsce Piastowe: michaelici i michaelitki wspominają dziś swego założyciela
30 stycznia 2011 | 14:35 | pab Ⓒ Ⓟ
„Wypracowanie własnych, sprzecznych z Chrystusowymi błogosławieństw, prowadzi do frustracji” – powiedział dzisiaj bp Adam Szal podczas Mszy św. w Miejscu Piastowym. Przemyski biskup pomocniczy przewodniczył głównym uroczystościom w Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza z okazji wspomnienia błogosławionego założyciela męskiego zgromadzenia księży michalitów i żeńskiego – sióstr michalitek. To właśnie w Miejscu Piastowym zapoczątkował on swoje dzieło.
Homilię bp Adam Szal oparł o tekst ośmiu błogosławieństw oraz o pisma bł. ks. Bronisława Markiewicza. Przypomniał zdanie patrona dnia dzisiejszego, że „na ziemi chodzi o to, aby zasłużyć na wieczną szczęśliwość albo na zawsze stać się nieszczęśliwym. Tylko Bóg nie przeminie i ci, co dla Niego żyli i w Jego służbie pomarli”.
Kaznodzieja zacytował też napomnienie bł. Bronisława: „Jeśli niszczeje dom, natychmiast go naprawiają, jeśli zgubią drogocenny przedmiot, szukają dniem i nocą, a jeśli tracą łaskę uświęcającą i tym samym gubią duszę nieśmiertelną, śpią spokojnie, a we dnie śmieją się i bawią, jakby nic złego nie zaszło”. Bp Szal zestawił tekst błogosławieństw wypowiedzianych przez Jezusa z ich wersją wypowiadaną przez współczesnych ludzi. „Ludzie mówią dzisiaj: błogosławieni, głoszący nieograniczoną wolność, albowiem przekonają ludzi do aborcji, eutanazji, do zlikwidowania znaku krzyża i wartości chrześcijańskich. A Jezus mówi: błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Ludzie mówią: błogosławieni urodziwi, zmysłowi, albowiem oni będą uwielbiani i naśladowani przez tłumy. A Jezus mówi: błogosławieni czystego serca, albowiem Boga oglądać będą” – porównywał bp Szal.
I przestrzegał, że „wypracowanie własnych, sprzecznych z Chrystusowymi błogosławieństw, sprzecznej konstytucji swojego królestwa, prowadzi do frustracji”. Zwrócił uwagę, że luksus i zapełniony stół nie wystarczą do osiągnięcia szczęścia. „Nie jest tajemnicą, że najwięcej ludzi ‘zdołowanych’ jest w środowiskach najbardziej bogatych” – mówił bp Szal. Przypomniał, że Pan Bóg daje wystarczająco dużo łaski i pomoże człowiekowi, jeśli ten tylko będzie chciał z tej pomocy skorzystać.
Bł. ks. Bronisław Markiewicz urodził się 13 lipca 1842 r. w Pruchniku koło Jarosławia. W 1863 r. wstąpił do seminarium duchownego w Przemyślu. We wrześniu 1867 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jako wikariusz pracował w Harcie i w katedrze przemyskiej, a potem jako proboszcz w parafii Gać, a następnie w Błażowej. Ukończył też dodatkowe studia z pedagogiki, filozofii i historii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1882 r. wykładał teologię pastoralną w seminarium duchownym w Przemyślu.
Z czasem ks. Bronisław odkrył w sobie powołanie do życia zakonnego. W listopadzie 1885 r. wyjechał do Włoch i tam wstąpił do salezjanów. W marcu 1887 r. złożył śluby na ręce św. Jana Bosko. Z oddaniem i gorliwością wypełniał powierzane mu zadania. Z powodu surowego trybu życia zachorował na gruźlicę; uważano go za bliskiego śmierci. Udało mu się jednak odzyskać zdrowie. W marcu 1892 r., za pozwoleniem przełożonych, powrócił do Polski i został proboszczem w Miejscu k. Krosna, które jego staraniem przyjęło nazwę Miejsce Piastowe.
Oddał się tutaj pracy z młodzieżą, głównie z ubogimi i sierotami. Otworzył Instytut Wychowawczy, przez który troszczył się o materialną i zawodową przyszłość podopiecznych. W 1897 r. odszedł ze zgromadzenia księży salezjanów i założył Towarzystwo Powściągliwość i Praca, które stało się zalążkiem do stworzenia dwóch nowych zgromadzeń zakonnych: męskiego i żeńskiego. Oba pod opieką św. Michała Archanioła, oparte na duchowości św. Jana Bosko, miały poświęcić się pracy z dziećmi i młodzieżą.
Ks. Markiewicz nie doczekał zatwierdzenia nowych zgromadzeń. Zmarł 29 stycznia 1912 r. Zgromadzenie św. Michała Archanioła zostało erygowane w 1921 r., a Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła w 1928 r.
W 1958 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W 1994 r. papież Jan Paweł II podpisał dekret o heroiczności cnót ks. Bronisława Markiewicza. W 2004 r. Komisja Lekarska zatwierdziła nadzwyczajne uzdrowienie za jego przyczyną. Beatyfikacji dokonał w Warszawie 19 czerwca 2005 r. delegat papieski kard. Józef Glemp.
29 września 2007 r. ordynariusz przemyski abp Józef Michalik podniósł kościół zakonny w Miejscu Piastowym do rangi Sanktuarium Św. Michała Archanioła i Bł. Bronisława Markiewicza.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.