Pokój sprawą wszystkich chrześcijan
28 stycznia 2011 | 13:10 | st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
Na konieczność współpracy wszystkich chrześcijan, we wzajemnej akceptacji i zaufaniu zwrócił uwagę papież, przyjmując członków Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Wschodnimi Kościołami Ortodoksyjnymi. Są to tzw. Kościoły przedchalcedońskie: koptyjski, etiopski, syryjski, ormiański oraz syromalabarski.
Ojciec Święty przypomniał, że owocem pierwszej fazy tego dialogu w latach 2003-2009 z udziałem całej grupy Kościołów wschodnich był wspólny dokument zatytułowany „Natura, Konstytucja i Misja Kościoła”. Podkreślił on aspekt wspólnych zasad eklezjologicznych oraz wskazał na kwestie wymagające głębszej refleksji w kolejnych fazach dialogu. Pomimo 1500 lat oddzielenia jesteśmy zgodni co do sakramentalnej natury Kościoła, sukcesji apostolskiej w posłudze kapłańskiej i konieczności świadczenia Ewangelii w świecie współczesnym.
W drugiej fazie Komisja dokonuje – w perspektywie historycznej – refleksji sposobów wyrażania komunii przez Kościół na przestrzeni wieków. Podczas obecnego spotkania w Rzymie mowa jest o komunii i komunikacji, jaka istniała między Kościołami do połowy piątego wieku oraz roli monastycyzmu w życiu Kościoła pierwszych wieków.
„Musimy ufać, że wasza refleksja teologiczna doprowadzi nasze Kościoły nie tylko do głębszego wzajemnego zrozumienia, ale przyczyni się również do bardziej zdecydowanego kontynuowania naszej drogi ku pełnej jedności, do której jesteśmy wezwani wolą Chrystusa. W tej intencji wznosiliśmy nasze modlitwy podczas właśnie zakończonego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan” – przypomniał papież.
Benedykt XVI zauważył, że wielu jego gości pochodzi z regionów, w których poszczególne osoby i wspólnoty chrześcijańskie stoją w obliczu prób i trudności. Są one przyczyną głębokiego niepokoju wszystkich wyznawców Chrystusa. „Wszyscy chrześcijanie muszą ze sobą współpracować we wzajemnej akceptacji i zaufaniu, aby służyć sprawie pokoju i sprawiedliwości” – stwierdził Ojciec Święty.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.