Kielce: modlitwa uczestników spotkań chrześcijańsko–żydowskich w intencji ofiar holocaustu
28 stycznia 2011 | 09:21 | apis Ⓒ Ⓟ
W intencji ofiar holocaustu – zagłady Żydów, Romów, Polaków, Rosjan i innych narodów dokonanej przez hitlerowców w czasie II wojny światowej modlili się 27 stycznia w Kielcach uczestnicy spotkań chrześcijańsko– żydowskich. Modlitwy prowadzili pastorzy: ks. Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP i ks. Andrzej Jezienicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.
Podczas spotkania modlitewnego przy Pomniku Menora Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, podkreślił znaczenie obchodzonego w całym kraju Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.
– Przyszliśmy tu z obowiązku sumienia, ale także, aby dać świadectwo, że Hitler nie zwyciężył. Zwycięstwem Hitlera, byłaby całkowita niepamięć o jego ofiarach – mówił prezes Białek.
Po modlitwach w intencji ofiar holocaustu uczestnicy odczytali listę rozstrzelanych w maju 1943 r. dzieci żydowskich na cmentarzu na Pakoszu. Po każdym nazwisku wypowiadany był wers z Księgi Hioba: „Ziemio nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”.
Na zakończenie spotkania modlitewnego jego uczestnicy udali się pod dawną synagogę i przy murze upamiętniającym Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oddali hołd Polakom ratującym Żydów w czasie drugiej wojny światowej przed hitlerowskimi oprawcami.
Pomnik Menora w Kielcach – żydowski świecznik, zapadający się w uliczny bruk – autorstwa Marka Cecuły upamiętnia zagładę 20 tysięcy Żydów, zamordowanych przez Niemców w sierpniu 1942 roku.
Organizatorem Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko–Żydowskich, które trwać będą do 30 stycznia jest kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” oraz Wojewódzka Biblioteka Publicznej im. Witolda Gombrowicza.
Patronat objęli: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.