Internet szansą ewangelizacji
24 stycznia 2011 | 14:30 | st (KAI) / sz Ⓒ Ⓟ
Do korzystania z internetu w ewangelizowaniu współczesnego świata wzywa papież w Orędziu na 45. Dzień Środków Społecznego Przekazu. – Jesteśmy powołani, by także na tym polu głosić naszą wiarę, że Chrystus jest Bogiem, Zbawicielem człowieka i dziejów – zachęca Benedykt XVI.
W orędziu zatytułowanym: „Prawda, przepowiadanie i autentyczność życia w epoce cyfrowej”, papież zauważa historyczny wymiar przemian cywilizacyjnych dokonujących się za przyczyną internetu.
„Nowe technologie zmieniają nie tylko sposób komunikowania się, ale także komunikację samą… rodzi się nowy sposób uczenia się i myślenia, z bezprecedensową możliwością nawiązania kontaktów i budowania wspólnoty” – stwierdza Benedykt XVI.
Podkreśla, że powinny one służyć integralnemu dobru osoby i całej ludzkości, aby pomogły w zaspokojeniu pragnienia sensu, prawdy i jedności, które pozostaje najgłębszym pragnieniem człowieka.
Ojciec Święty zauważa, że komunikacja cyfrowa ma też swoje ograniczenia: stronniczość interakcji, skłonność do przekazywania jedynie pewnych części swego świata wewnętrznego, ryzyko popadnięcia w pewien rodzaj budowania swego obrazu, który może pozwalać na samozadowolenie.
Papież apeluje, aby obecność w sieci nie oznaczała ograniczenia kontaktów z tymi, których spotykamy w naszym zwykłym codziennym życiu. „Kontakt wirtualny nie może i nie powinien zastępować kontaktu bezpośredniego z ludźmi na wszystkich poziomach naszego życia” – stwierdza Benedykt XVI.
Papież jest przekonany, że pomimo istniejących zagrożeń, sieć może być też miejscem ewangelizacji. Przypomina, że istnieje bowiem chrześcijański styl obecności w świecie cyfrowym, który przyjmuje formę komunikacji szczerej i otwartej oraz odpowiedzialnej i szanującej innych. Benedykt XVI przekonuje, że także w świecie cyfrowym głoszenie Ewangelii wymaga konsekwentnego świadczenia tego, który je głosi.
„W nowych kontekstach i w nowych formach wyrazu chrześcijanin jest po raz kolejny powołany do dawania odpowiedzi każdemu, kto pyta o motywy nadziei, która w nim jest” – przypomina Ojciec Święty. Zaznacza, że świadczenie Ewangelii w erze cyfrowej wymaga świadomości, że jest to prawda, która nie czerpie swej wartości z „popularności” czy też przyciąganej przez nią uwagi.
Papież apeluje, aby przekazywać ją integralnie, przestrzegając przed próbami jej „uatrakcyjniania” czy rozmywania. „Musi stać się codziennym pokarmem a nie chwilową atrakcją … Chociaż głoszona w przestrzeni sieci wirtualnej, wymaga ona zawsze wcielenia w świecie rzeczywistym oraz w konkretne oblicza braci i sióstr, z którymi dzielimy nasze życie powszednie. Z tego względu w przekazywaniu wiary fundamentalne znaczenie mają nadal bezpośrednie relacje między ludzkie!” – podkreśla.
Benedykt XVI zachęca chrześcijan, aby włączyli się w sieć internetową, która jest integralną częścią ludzkiego życia. „Jesteśmy powołani, by także na tym polu głosić naszą wiarę, że Chrystus jest Bogiem, Zbawicielem człowieka i dziejów, Tym w którym wszystko osiąga swe spełnienie” – zaznacza Ojciec Święty.
Jednocześnie wskazuje, że głoszenie Ewangelii wymaga formy przekazu naznaczonej szacunkiem i dyskrecją, formy która pobudza serce i porusza sumienie; formy przypominającej styl zmartwychwstałego Jezusa, kiedy stał się towarzyszem uczniów zmierzających do Emaus.
„Ludzie wierzący, świadcząc o swych najgłębszych przekonaniach wnoszą cenny wkład, aby sieć nie była narzędziem depersonalizującym człowieka, próbującym nim manipulować emocjonalnie lub pozwalającym tym, którzy są potężni, by zmonopolizować opinię innych. Przeciwnie, niech ludzie wierzący zachęcają wszystkich, by ożywiać odwieczne pytania człowieka, świadczące o jego pragnieniu transcendencji i tęsknoty za autentycznymi formami życia, godnego aby je przeżyć” – apeluje Benedykt XVI.
Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ustanowił Paweł VI w odpowiedzi na propozycje ojców Soboru Watykańskiego II, którzy m.in. wzywali do większego zaangażowania się Kościoła w świecie mediów. Pierwszy taki Dzień odbył się 7 maja 1967 roku.
Od wielu lat przyjął się zwyczaj, że okolicznościowe orędzie na kolejny Dzień Ojciec Święty ogłaszane jest 24 stycznia danego roku, gdy Kościół katolicki wspomina w liturgii św. Franciszka Salezego – patrona dziennikarzy i prasy. Sam Dzień obchodzony jest w Kościele w różnych terminach, najczęściej w trzecią niedzielę maja, ale w Polsce jest to tradycyjnie trzecia niedziela września.
Przeczytaj tekst orędzia Ojca Świętego
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.