Żory: Centralne Nabożeństwo Ekumeniczne na Śląsku
23 stycznia 2011 | 18:34 | ks. as Ⓒ Ⓟ
„Modlitwa „Ojcze nasz” jest wyrazem jedności chrześcijan i wzywa wszystkich, w Jerozolimie i na całym świecie, do wspólnego działania na rzecz sprawiedliwości, pokoju i jedności, przybliżając w ten sposób nadejście Królestwa Bożego” – powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń w kazaniu podczas centralnego nabożeństwa ekumenicznego na Śląsku, które odbyło się w niedzielę, 23 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Zbawiciela w Żorach.
W nabożeństwie uczestniczyli bp Tadeusz Szurman, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Paweł Anweiler zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej oraz przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich wchodzących w skład PRE.
Abp Zimoń przypomniał, że program tegorocznego Tygodnia Ekumenicznego przygotowali chrześcijanie z Jerozolimy. Zaproponowali oni do rozważania słowa z Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).
W swoim kazaniu metropolita katowicki rozważał modlitwę „Ojcze nasz”. Podkreślił, że Jezus nie pozostawia nam jakiejś formuły do mechanicznego recytowania. „Jak w czasie każdej modlitwy ustnej, to sam Duch Święty, przez Słowo Boże, uczy dzieci Boże, jak zwracać się do Ojca i On sam przyczynia się za nami w naszych błaganiach” – powiedział.
Abp Zimoń przestrzegał też przed fałszywymi formami modlitwy. Wskazywał na konieczność połączenia w niej dyskrecji i wspólnotowości, unikania gadatliwości. Zaakcentował potrzebę stałego odniesienia w modlitwie do Boga. „Im bardziej nasze odniesienie do Boga staje się filarem całej naszej egzystencji, w tym większej mierze będziemy się stawali ludźmi pokoju. Tym łatwiej będziemy znosili cierpienia, tym lepiej będziemy rozumieli innych i będziemy na nich bardziej otwarci” – mówił metropolita katowicki.
Jako przykład realizowania w praktyce wezwań modlitwy „Ojcze nasz” abp Zimoń wskazał listo biskupów polskich do biskupów niemieckich, zawierający słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
W krótkim pozdrowieniu ewangelicki biskup Tadeusz Szurman stwierdził, że modlitwa jest źródłem mocy i siły, ale też wezwaniem. „Oby z naszych serc płynęła wspólna modlitwa do naszego Boga” – powiedział. Przywołując aktualną sytuację chrześcijan w Jerozolimie i ucisk, jakiego doznają, zaznaczył: „Żaden z chrześcijańskich podziałów nie ma swych korzeni w Jerozolimie”. Podkreślił, że wierzący w Jerozolimie są świadectwem wytrwałości w budowaniu jedności wśród wyznawców Chrystusa.
Uczestnicy nabożeństwa wspólnie wyznali wiarę słowami Wyznania Apostolskiego, wykonali znaną pieśń „Barka”, a na zakończenie modlitwy powszechnej odmówili „Ojcze nasz”, a duchowni różnych wyznań udzielili wspólnego błogosławieństwa.
Nabożeństwo transmitowane było przez publiczne Radio Katowice.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.