Caritas Archidiecezji Białostockiej świętuje 20-lecie działalności
22 stycznia 2011 | 19:31 | tm Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Białostockiej uroczyście obchodziła 20-lecie swojej działalności. Abp Edward Ozorowski zwracając się do pracowników, wolontariuszy i podopiecznych organizacji, zgromadzonych na Mszy dziękczynnej w kościele św. Wojciecha w Białymstoku powiedział, że „wciąż potrzebni są ludzie, którzy będą sobie pomagali, stając się jedni dla drugich świadkami miłości”.
Po Mszy św. jubileuszowe spotkanie odbyło się w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Rozpoczęło je przedstawienie przygotowane przez wychowanków Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Uzależnień pt: „Samotność to taka straszna trwoga”, oparte na motywach „Opowieści wigilijnej” Dickensa .
Następnie pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Moniek, oraz wojskowa grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki, przedstawili kilka scen z życia siedemnastowiecznej Polski
W swoim wystąpieniu dyrektor białostockiej Caritas ks. prałat Wojciech Łazewski przypomniał najważniejsze momenty i osiągnięcia tej instytucji na przestrzeni dwóch ostatnich dekad. Przedstawił również aktualne pola działania Caritas, którymi są: pomoc dziecku i rodzinie, pomoc osobom ubogim i bezdomnym, pomoc osobom niepełnosprawnym, leczenie i rehabilitacja, pomoc emigrantom i uchodźcom, pomoc osobom uzależnionym oraz akcje charytatywne.
Ks. Dyrektor wskazał, iż niezwykle ważnym działaniem kościelnej instytucji charytatywnej jest działalność formacyjna. Szczególnymi jej momentami jest Niedziela Miłosierdzia oraz Tydzień Miłosierdzia.
Wśród planów na przyszłość wymienił utworzenie Centrum Informacji Społecznej oraz „pomaganie, aby ludzie stawali na własnych nogach”, które nazwał „pomocą dla samopomocy”. Do zadań na najbliższe lata zaliczył także troskę o rozbudowę wolontariatu codziennego i specjalistycznego. Kończąc wyraził życzenie, aby biurokracja nie zagłuszyła „wyobraźni miłosierdzia”.
Po raz pierwszy w Białymstoku zostały wręczone nominacje do nagrody „Lux Caritatis”. Statuetka przedstawiająca anioła z zapaloną oliwną lampą wręczana będzie corocznie przez kapitułę Caritas w Niedzielę Miłosierdzia. Nominowanymi do pierwszej edycji nagrody zostali pierwsi dyrektorzy białostockiej Caritas, ks. kanonik Andrzej Kozakiewicz, ks. prałat Andrzej Horaczy i Krystyna Hodun, wieloletnia wicedyrektor .
W następnej części, w niezwykle ciekawej formie została przedstawiona historia i dzień obecny Caritas Archidiecezji Białostockiej. W kilku scenach, napisanych przez jedną z pracownic Caritas w formie sztuki teatralnej, pracownicy, beneficjenci oraz wolontariusze organizacji zaprezentowali ważne aspekty codziennej pracy Caritas, jak zbiórkę na rzecz powodzian, stacje opieki, pomoc bezdomnym oraz walkę z uzależnieniami.
Na zakończenie uroczystości jubileuszowej niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bobrówce zaprezentowali pantomimę mówiącą o potrzebie pomocy drugiemu człowiekowi.
Caritas Archidiecezji Białostockiej ustanowiona została dekretem administratora apostolskiego bp. Edwarda Kisiela 23 stycznia 1991 roku. Od tego momentu, zgodnie z pierwszym zdaniem Dekretu stwierdzającym, iż "miłosierdzie stanowi istotny element misji ewangelizacyjnej Kościoła i jej weryfikację" białostocka Caritas wpisuje się w misję Kościoła polegającą na pełnieniu posługi miłosierdzia w pierwszym rzędzie w rodzimej diecezji, lecz również w ramach włączania się w liczne akcje o charakterze ponaddiecezjalnym, także na terenie całego kraju i poza jego granicami.
Caritas Archidiecezji Białostockiej posiada obecnie pod swoja opieką 16 placówek. Udziela pomocy w całej archidiecezji zarówno osobom dorosłym jak i dzieciom. Dorosłym potrzebującym oferuje schronienie wyżywienie, pomoc w wyjściu z uzależnień, opiekę medyczną. Dzieciom i młodzieży pomaga w nauce, zapewnia wyżywienie oraz organizuje letni wypoczynek, a także – poprzez ośrodek terapii uzależnień – pomaga w walce z problemem alkoholowym i narkomanią. Osobom upośledzonym zaś i niepełnosprawnym pomaga między innymi w integracji ze społeczeństwem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.