Arcybiskup Hieronim II odwiedzi Syrię i Liban
22 stycznia 2011 | 18:23 | kg (KAI/AFP) / ms Ⓒ Ⓟ
Prawosławny arcybiskup Aten i całej Hellady Hieronim II odwiedzi w dniach 24-30 stycznia Patriarchat Antiocheński, obejmujący Syrię i Liban. Biuro prasowe hierarchy podało, że podczas tej wizyty, od dawna zaplanowanej i wynikającej z zobowiązań protokolarnych, spoczywających na głowie Kościoła lokalnego, poruszy on m.in. zagadnienie praw chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
„Jest logiczne, że w czasie spotkań w obu krajach zostanie podjęty palący problem poszanowania wolności religijnej” – oświadczył rzecznik zwierzchnika Kościoła Grecji Charis Konidaris.
Program pobytu arcybiskupa Aten w obu krajach przewiduje jego rozmowy nie tylko z patriarchą antiocheńskim Ignacym IV (urzędującym na co dzień w Damaszku) i innymi miejscowymi hierarchami prawosławnymi, ale także z prezydentami Syrii i Libanu oraz z przedstawicielami innych wspólnot chrześcijańskich i islamskich w tych państwach.
Spotkania z szefem państwa syryjskiego i wielkim muftim tego kraju zaplanowano na 26 bm. W Bejrucie zwierzchnik greckiego prawosławia będzie rozmawiał nie tylko z prezydentem Libanu, ale także z katolickimi patriarchami maronickim i ormiańskim oraz z innymi czołowymi przedstawicielami wspólnot religijnych w tym kraju.
Przed wyjazdem na Bliski Wschód abp Hieronim II odwiedzi patriarchę Konstantynopola Bartłomieja w jego siedzibie w dzielnicy Stambułu – Fanarze. Patriarcha jest nie tylko duchowym przywódcą świata prawosławnego, ale także odpowiada za nieformalny dialog prawosławia z islamem – przypomniał Ch. Konidaris.
Abp Hieronim II (Joannis Liapis) urodził się 10 (lub 30 – według innych źródeł) marca 1938 w miejscowości Inofita w Beocji (środkowa Grecja). Ukończył wydziały filozofii i teologii Uniwersytetu Ateńskiego. Święcenia diakonatu i kapłaństwa przyjął w grudniu 1967, po czym uzupełniał studia w Grazu (Austria) oraz w Ratyzbonie i Monachium. Pracował następnie na różnych stanowiskach w swej rodzimej metropolii tebańskiej i lewadyjskiej. W latach 1978-81 był sekretarzem generalnym Świętego Synodu Kościoła Grecji.
Po mianowaniu go 4 października 1981 metropolitą Teb i Lewadii pełnił szereg ważnych stanowisk w Świętym Synodzie, m.in. zajmował się kontaktami między państwem a Kościołem. Po śmierci abp. Chrystodula 28 stycznia 2008 Święty Synod wybrał go 7 lutego tegoż roku na nowego zwierzchnika Kościoła Grecji z tytułem arcybiskupa Aten i całej Hellady. Intronizacja, czyli uroczyste objęcie urzędu, odbyła się 16 lutego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.