Benedykt XVI przyjął wspólnotę PPIK w Rzymie
17 stycznia 2011 | 13:51 | st (KAI) / ms Ⓒ Ⓟ
O tworzenie środowiska sprzyjającego studiowaniu oraz budowaniu braterskich więzi zaapelował Benedykt XVI do wspólnoty Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie, którą przyjął z okazji stulecia tej zasłużonej placówki. Papież przypomniał, że w 1980 roku odwiedził ją Jan Paweł II, a kardynał Stefan Wyszyński przygotowywał tam historyczny list do biskupów niemieckich, zawierający słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Podkreślił też znaczenie jakie dla służby Kościołowi mają kapłani dobrze przygotowani, znający specyfikę posługi Stolicy Apostolskiej, miłujący postać św. Piotra.
Benedykt XVI podziękował kardynałowi Zenonowi Grocholewskiemu za słowa, skierowane do niego w imieniu wspólnoty Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie. Przypomniał, że inicjatorem jego powołania był ówczesny biskup przemyski, św. Józef Sebastian Pelczar, zaś działalność placówki zainaugurował 13 listopada 1910 r. bp Adam Sapieha, późniejszy kardynał metropolita krakowski. Cieszyła się ona następnie troską i miłością papieży, w tym Sług Bożych Pawła VI i Jana Pawła II, który odwiedził ją w 1980 r. i miał możliwość podkreślenia jej wielkiego znaczenia dla Kościoła i narodu polskiego.
Ojciec Święty stwierdził, że uroczystości setnej rocznicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie stanowią okazję do przypomnienia dzieła jego inicjatorów oraz odpowiedzialności za kontynuowanie w nowych warunkach jego misji: aby stworzyć polskim kapłanom środowisko sprzyjające studium oraz budowaniu braterskich więzi w okresie ich formacji w Wiecznym Mieście.
Zwracając się do księży-studentów, „pragnących poważnie pogłębić swoje przygotowanie intelektualne i duchowe, aby jak najlepiej wypełnić wszystkie odpowiedzialne zadania jakie im powierzą ich biskupi” papież zachęcił, by byli „żywymi kamieniami”, ważną częścią tej historii. Wymaga dziś ona od nich osobistej, wyrazistej odpowiedzi i hojnego wkładu, „tak jak to czynił niegdyś podczas II Soboru Watykańskiego niezapomniany Prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński, który właśnie w Instytucie Polskim miał możliwość przygotowywania Millennium Chrztu Polski i historyczne Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich zawierające słowa „przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Benedykt XVI przypomniał, że podstawą życia kapłańskiego jest nieustanne wzrastanie w przyjaźni z Panem Jezusem, czerpiąc ze Stołu Eucharystycznego i niewyczerpalnego źródła Ewangelii. Powinny być one wsparciem i natchnieniem dla życia i posługi księży-studentów, szczerego umiłowania prawdy, którą dziś oni zgłębiają przez studium i badania naukowe, a w przyszłości przekazywać będą wielu innym osobom. Owo poszukiwanie prawdy jest w ich przypadku ubogacone „bliskością Stolicy Apostolskiej, której kompetencją jest szczególna i powszechna posługa wspólnocie katolickiej, w prawdzie i miłości”.
Ojciec Święty zaznaczył, że trwanie w więzi z Piotrem, w sercu Kościoła oznacza uznanie, że są oni częścią jego dziejów. „Miłość i pobożność do postaci św. Piotra niech was pobudza do wielkodusznej służby wspólnocie całego Kościoła katolickiego oraz waszym Kościołom partykularnym, aby jako wielka rodzina wszyscy mogli się nauczyć rozpoznawania w Jezusie drogi, prawdy i życia, oblicza miłosiernego Ojca, który pragnie, aby żaden z jego synów nie zaginął” – powiedział papież.
Benedykt XVI zawierzył wspólnotę Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie Matce Bożej. „Przyzywajcie Ją zawsze jako Matkę waszego kapłaństwa, aby wam towarzyszyła na drodze waszego życia i wypraszała waszej obecnej i przyszłej posłudze obfitość darów Ducha Świętego. Niech Wam Maryja pomaga wytrwać z radosną wiernością w łasce i zaangażowaniu pójścia za Jezusem i żywienia nieustannie owocnego poświęcenia waszej codziennej pracy i tym, których Pan stawia na waszej drodze” – stwierdził papież.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.