Łódź: dwa tygodnie modlitw ekumenicznych
17 stycznia 2011 | 09:53 | łg, tk Ⓒ Ⓟ
Już od 9 stycznia trwają na terenie archidiecezji łódzkiej modlitwy ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan obchodzonego oficjalnie w dniach 18-25 stycznia. W nabożeństwach uczestniczą duchowni i wierni z kilku Kościołów. Od ubiegłego roku w ramach Tygodnia odbywa się też modlitwa ekumeniczna głuchoniemych.
W tym roku hasłem tygodnia ekumenicznego są słowa pochodzące z Dziejów Apostolskich: „Trwali oni w nauce Apostołów i we wspólnocie, w łamaniu chleba i w modlitwach” (Dz 2,42).
"Ekumenizm polega na próbie osiągnięcia takiego miejsca w duchowej przestrzeni, w którym jesteśmy ze sobą. Razem chwalimy Boga, razem okazujemy sobie miłość" – mówi Semko Koroza, duchowny z Kościoła ewangelicko-reformowanego. "Jak powiedział mój znajomy pastor – nie chodzi o zjednoczenie, ale o jedność. Myślę, że to istota ekumenizmu" – dodaje ks. Wiesław Kamiński z Kościoła rzymskokatolickiego, duszpasterz głuchoniemych.
W ramach modlitw ekumenicznych nabożeństwa odbywać się będą niemal codziennie w różnych świątyniach Łodzi i regionu. "Przyjęliśmy taką zasadę, że kaznodzieja nie należy do Kościoła, w którym głosi Słowo" – podkreśla Koroza. Ks. Kamiński przygotowuje się właśnie do wygłoszenia kazania w kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza (17 stycznia o godz. 18.00). "Po raz pierwszy wygłoszę kazanie z ambony. I bardzo się z tego powodu cieszę, bo przez całe życie byłem nastawiony ekumenicznie. Mogę jeszcze raz podjąć refleksję nad tym, czym jest chrześcijaństwo" – mówi ks. Kamiński.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to także okazja do wzajemnego poznania liturgii. "Liturgia katolicka oparta jest w większym stopniu na śpiewie, w kościołach protestanckich jest skromniejsza – czytanie pisma, modlitwa, refleksja nad znaczeniem przeczytanych tekstów" – ocenia Koroza.
Od ubiegłego roku w ramach Tygodnia odbywa się też modlitwa ekumeniczna głuchoniemych. W tym roku kazanie w kaplicy św. Krzysztofa w kościele oo. jezuitów wygłosi ks. Michał Makula, proboszcz luterańskiej parafii św. Mateusza w Łodzi (23 stycznia o godz. 10.00). Ekumenizm jest zresztą obecny w działaniach duszpasterstwa głuchoniemych przez cały roku. "W naszych spotkaniach uczestniczą nie tylko katolicy, ale też mariawici, prawosławni i protestanci. Biorą też udział we Mszach świętych – ze względu na to, że są one odprawiane w zrozumiałym dla nich języku, języku migowym" – podkreśla ks. Kamiński.
"Chcemy pokazywać z jednej strony naszą różnorodność, z drugiej zaś to, że jesteśmy gotowi być ze sobą" – podsumowuje Koroza.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 9 do 23 stycznia. Nabożeństwa odbywają się w świątyniach rzymsko-katolickich, luterańskich, ewangelicko-reformowanych, ewangelicko-metodystycznych, baptystycznych, mariawickich i polsko-katolickich.
Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane przez Światowa Radę Kościołów i Papieską Radę ds. Popierania jedności Chrześcijan odbywają się od 1968 r.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starkokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Podczas Tygodnia w największych polskich miastach każdego dnia odbędzie się wspólne nabożeństwo ekumeniczne w świątyni jednego z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) oraz w świątyniach Kościoła rzymskokatolickiego, który nie wchodzi w skład PRE.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.