Ekumeniczne modlitwy w praskiej katedrze
17 stycznia 2011 | 08:50 | mag Ⓒ Ⓟ
Przedstawicie Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej spotkali się wczoraj w należącej do diecezji warszawsko-praskiej bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana na wspólnej modlitwie o jedność chrześcijan.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser, a homilię wygłosił ks. Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Trójcy w Warszawie.
Witając zaproszonych gości ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przywołał postać Jana Pawła II nazywając Go wielkim chrześcijaninem, którego poprzez beatyfikację Kościół katolicki ukazuje światu jako przykład do naśladowania. „Jesteśmy wszyscy dłużnikami Jego długiego pontyfikatu i tej ciągle ponawianej woli zjednoczenia chrześcijan” – podkreślił abp Hoser.
Odwołując się do encykliki „Ut Unum Sint ” (Aby byli jedno) abp Hoser ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej przypomniał, że zapraszając chrześcijan do budowania jedności papież apelował aby przy tym nie umniejszali zastałych podziałów. „Moc Ewangelii wzywa chrześcijan, aby ze szczerym i całkowitym obiektywizmem wspólnie uznali popełnione błędy, oraz wskazali zewnętrzne czynniki, które stały się przyczyną godnych ubolewania podziałów między nimi” – cytował encyklikę abp Hoser.
Ks. Piotr Gaś, proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii św. Trójcy w Warszawie zawrócił uwagę, że „mimo tak wielu różnic, które nas dzielą mamy coś wspólnego, tym który nas łączy jest Jeden Jedyny Bóg”.
Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie chrześcijanie bardziej niż samego Boga cenią własną tradycję. A zdarza się i tak, dodał luterański duchowny, że „z lekceważeniem odnosimy się do niej i odwracamy, jakby nic nie znaczyła. Zapominamy, wówczas że tym samym czasem odwracamy się od samego Boga”.
Nawiązując do postaci Abrahama przedstawiciel Kościoła ewangelicko-augsburskiego podkreślił, że jeśli chrześcijanie pragną być rzeczywiście sługami Pana, to powinni na nowo wszystko złożyć przed Bogiem.
Dziękując wszystkim za wspólną modlitwę abp Sawa, Prawosławny Metropolita Warszawski i Całej Polski oraz Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego podkreślił, że celem ekumenicznych dążeń jest spotkanie się przy wspólnym Eucharystycznym Stole. „Jak budować tę jedność pokazywał nam Jan Paweł II” – zaznaczył hierarcha wyrażając radość z beatyfikacji polskiego papieża.
Centralne nabożeństwo ekumeniczne podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się 23 stycznia i rozpocznie się o godzinie 19. W tym roku gospodarzem spotkania będzie Kościół katolicki. Uroczysta Msza św. będzie sprawowana w bazylice św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.