Przemyśl: trwa wspólne katolicko-żydowskie nabożeństwo Słowa Bożego
16 stycznia 2011 | 17:42 | pab Ⓒ Ⓟ
Idea dialogu z Żydami, którą zapoczątkował Jan Paweł II, a kontynuuje Benedykt XVI, była główną myślą homilii bp. Mieczysława Cisły, przewodniczącego Komisji ds. Dialogu z Judaizmem KEP podczas wspólnego nabożeństwa Słowa Bożego w archikatedrze przemyskiej.
Bp Cisło powiedział, że Jan Paweł II dał wspaniały przykład zaangażowania w budowanie więzów katolicko-chrześcijańsko-żydowskich. Przytoczył słowa papieża, że „kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm, a antysemityzm jest grzechem”. Zauważył, że Jan Paweł II nie bał się bolesnej przeszłości, czego wyrazem była kartka włożona przez niego podczas modlitwy przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.
„Ojciec Święty napisał na niej modlitwę z prośbą o przebaczenie za wszelkie krzywdy wyrządzone przez chrześcijan wobec Żydów” – powiedział kaznodzieja.
Podkreślił, że Benedykt XVI tę linię nie tylko podtrzymał, ale też rozwija. Przykładem tego może być odwiedzenie przez papieża synagog w Kolonii w Niemczech, w Nowym Jorku i Rzymie. Przytoczył również opinię Ojca Świętego, który Żydów uważa nie tylko za starszych braci, ale także za ojców w wierze.
(rozszerzymy)
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.