Poznań: trzy budowane kościoły otrzymają wezwanie Jana Pawła II
14 stycznia 2011 | 14:18 | ms Ⓒ Ⓟ
Po uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie trzy budowane w archidiecezji poznańskiej kościoły otrzymają wezwanie Jana Pawła II. Jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzami abp Stanisław Gądecki, dwie parafie w Poznaniu i w Kościanie posiadają już tymczasowe kaplice pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, patrona Papieża od chrztu. Trzecim kościołem będzie świątynia powstająca w Luboniu koło Poznania.
Poznański kościół na osiedlu Pod Lipami jest wotum wdzięczności archidiecezji za pontyfikat Jana Pawła II i jego dwie pielgrzymki do stolicy Wielkopolski. Zamysł utworzenia kościoła w tym miejscu powstał zaraz po śmierci Jana Pawła II i został ogłoszony podczas Mszy św. w intencji zmarłego Papieża na poznańskim placu Adama Mickiewicza.
Parafia istnieje od 1 stycznia 2007 roku. W marcu 2008 roku ruszyły prace budowlane przy połączonym z bryłą kościoła domu parafialnym. Obecnie znajduje się w nim kaplica pw. św. Karola Boromeusza, a także pomieszczenia duszpasterskie oraz mieszkania dla księży. 4 listopada 2010 roku metropolita poznański wmurował pochodzący z Ziemi Świętej kamień węgielny pod budowany kościół. Kościół na osiedlu Pod Lipami będzie miał bryłę pięcioboku. – Parafianie już się cieszą na zapowiadaną beatyfikację Papieża i na pewno weźmiemy w niej udział – mówi KAI ks. Grzegorz Szafraniak, proboszcz parafii.
Parafia w Kościanie została utworzona 1 stycznia 2010 roku. Wierni gromadzą się na razie w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, wkrótce powstanie projekt kościoła. Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Paweł Pospieszny, proboszcz parafii, wierni czekają na beatyfikację Jana Pawła II i traktują powstający kościół jako wotum wdzięczności za jego posługę.
Kościół w podpoznańskim Luboniu jest już w stanie surowym, a w Boże Narodzenie ubiegłego roku wierni zgromadzili się w nim na pierwszą pasterkę. W grudniu 2010 roku abp Stanisław Gądecki poświęcił ważący 21 kg kamień węgielny kościoła, pochodzący z najstarszej na ziemiach polskich katedry w Poznaniu oraz 500-kilogramowy dzwon umieszczony w wieży budowanej świątyni, nadając mu imię Szymon Piotr. Przed kościołem stanął też 62-tonowy kamień z napisem „Tu es Petrus” (Ty jesteś Piotr), na którym umieszczono krzyż na wzór papieskiego pastorału.
– W Luboniu zaraz po śmierci Jana Pawła II wierni spontanicznie zgromadzili się na wzgórzu, które od tego czasu nazywane jest wzgórzem papieskim – mówi KAI ks. Bernard Cegła, proboszcz parafii. Na wzgórzu mieszkańcy Lubonia z czasem postawili krzyż, przy którym odbywają się nabożeństwa w rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Nieopodal powstał też Park Jana Pawła II. W Luboniu znajduje się także gimnazjum poświęcone pamięci Papieża Polaka.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.