Sikórz: diecezjalny etap 21. Olimpiady Teologii Katolickiej
13 stycznia 2011 | 17:09 | eg Ⓒ Ⓟ
W Szkołach Katolickich w Sikorzu koło Płocka pod hasłem „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” odbył się diecezjalny etap 21. Olimpiady Teologii Katolickiej. Wzięło w nim udział 40 uczestników z 22 szkół ponadgimnazjalnych z diecezji płockiej, przygotowanych przez 36 katechetów. Gościem finału był bp Piotr Libera.
„Nie utońcie w powodzi słów o miłosierdziu, ale zamieńcie je na miłosierdzie słów, a te na miłosierdzie czynów, bo jak pisał Jan Paweł II w liście apostolskim `Novo Millennio ineunte`, miłosierdzie czynów nadaje nieodpartą moc miłosierdziu słów. Idolami wyobraźni miłosierdzia niech będą dla nas Jan Paweł II, św. Faustyna, czy też św. Maksymilian Kolbe, ogłoszony przez Senat RP patronem roku 2011”, prosił uczestników olimpiady przed jej finałem ks. Andrzej Krasiński, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej, który organizował olimpiadę.
Uczestnicy olimpiady musieli wykazać się wiedzą obejmującą nauczanie Kościoła na temat miłosierdzia Bożego, zawartym w Katechizmie Kościoła Katolickiego, nauczaniu papieża Sługi Bożego Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI. Najlepiej zadanie to spełniła Joanna Nowakowska z I LO im. H. Sienkiewicza w Płońsku, na drugim miejscu znalazła się Dagmara Sniowska z Zespołu Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim, a trzecie miejsce zajął Cezary Liberadzki z I LO w Płońsku. Wymienieni laureaci wezmą udział w ogólnopolskim finale Olimpiady Teologii Katolickiej, który odbędzie się w Krakowie.
Zdaniem laureatki Joanny Nowakowskiej, która już po raz trzeci zakwalifikowała się do ogólnopolskiego finału olimpiady, dzięki tej inicjatywie można „pogłębić swoją wiarę, wiedzę z zakresu teologii i rozwinąć się duchowo”. Jeden z uczestników Piotr Kęsicki przekonywał, że dzięki olimpiadzie przekonał się, że „nie trzeba być świętym, aby żyć zgodnie z przesłaniem miłosierdzia.
Wszystkim uczestnikom, laureatom i organizatorom olimpiady gratulacje składał bp Piotr Libera. Podkreślał, że studiowanie teologii jest o wiele trudniejsze od studiowania Biblii. Odwołał się również do postaci patrona dnia św. Hilarego: „W traktacie o Trójcy Przenajświętszej św. Hilary porównał studiowanie teologii do łodzi, która jest popychana natchnieniem Ducha Świętego. Dzięki tym natchnieniom ta łódź zbliża się do Boga. Niech ta wasza przygoda z teologią wciąż trwa”, życzył młodzieży obecnej w Sikorzu.
W programie finału diecezjalnego etapu olimpiady znalazła się także część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkół Katolickich w Sikorzu, z udziałem działającego w placówce zespołu muzycznego „Betania”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.