Kielce: ukazał się zbiór esejów „Kot czarny” ks. Radziszewskiego – dyrektora Teatru WSD
13 stycznia 2011 | 15:29 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ks. dr Stefan Radziszewski, dyrektor Teatru WSD, znany z niekonwencjonalnych realizacji scenicznych w seminarium i szkolnych w kieleckim ‘Nazarecie’ – wydał zbiór kilkunastu esejów „Kot czarny. Literatura dla odważnych”, które właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa „Jedność”.
– „Dlaczego literatura dla odważnych? Gdyż w zbiorze proponuję m.in. szkice na temat kontrowersyjnych, czy prowokacyjnych dzieł z literatury powszechnej i polskiej” – wyjaśnia ks. Radziszewski.
Autor odnosi się np. do „Ostatniego kuszenia Chrystusa” Kazantzakisa i „Miasta ślepców” Saramago, a także do „Lucyfera” Micińskiego i „Sroki” Świetlickiego. W zbiorze obecna jest także tematyka związana z literaturą religijną – to m.in. analiza wierszy maryjnych z czasów II wojny światowej oraz „Uwag śmierci niechybnej” ks. Józefa Baka, a także teksty dotyczące poezji Cypriana Norwida i Adama Zagajewskiego. Na stronach książki pojawia się, fascynujący autora hiszpański filozof Miguel de Unamuno y Jugo oraz poetka Anna Kamieńska.
Z esejów możemy się dowiedzieć, co łączy twórczość młodego Karola Wojtyły i duńskiego myśliciela Soerena Kierkegaarda oraz dlaczego nic nie wiadomo na temat nawrócenia autora „Siekierezady”, Edwarda Stachury. Ważne miejsce w zbiorze zajmują także sonety kieleckiego księdza Grzegorza Stachury – poety, którego twórczości poświęcony jest jeden spośród esejów.
Inspiratorem wydania piętnastu szkiców z pogranicza literatury, teologii i filozofii jest ks. prof. Józef Kudasiewicz.
Ks. Radziszewski już zapowiada kolejny tom, będący pokłosiem zajęć z literatury prowadzonych w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Tym razem eseje ukażą się pod tytułem „Biały kot”.
– „Każdy tytuł jest dobry, ale najlepszy taki, który skutecznie przyciąga uwagę czytelnika” – komentuje ks. Radziszewski.
Ks. dr Stefan Radziszewski urodził się w 1971 r. w Proszowicach. Jest doktorem teologii (homiletyka KUL), wykładowcą w WSD, prowadzi ćwiczenia z emisji głosu, konwersatorium z literatury polskiej i literatury światowej. W ostatnich latach w Teatrze WSD w Kielcach klerycy przedstawili jego adaptację „Fizyków” Dürrenmatta, „Barabasza” Lagerkvista, oraz „Świt, czyli opowieść o wampirze” M.C. Słonia. Pracuje także jako prefekt w Zespole Szkół Katolickich św. Jadwigi Królowej. Pasjonuje się futbolem – grał w reprezentacji księży diecezji kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.