Bp Dydycz: ważna jest troska o ubóstwo duchowe i materialne
10 stycznia 2011 | 14:49 | abi Ⓒ Ⓟ
Dla chrześcijanina jednakowo ważna jest troska o ubóstwo duchowe, jak i materialne – powiedział biskup drohiczyński Antoni Dydycz podczas spotkania opłatkowego z wolontariuszami diecezjalnej Caritas 9 stycznia w Węgrowie.
Spotkanie wolontariuszy rozpoczęło się Mszą św. w węgrowskiej bazylice, której proboszczem jest ks. prałat Leszek Gardziński, pierwszy dyrektor diecezjalnej Caritas. W modlitwie pamiętano o zmarłych, którzy byli związani z Caritas, wśród nich wspominano Izabelę Perczyńską, która była Zasłużonym Obywatelem Węgrowa, przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, była społecznikiem i działaczem kultury.
Mszy przewodniczył bp Dydycz. – Przyjrzyjmy się Chrystusowi, jak zawsze zabiegał o to, by wychodzić naprzeciw każdej ludzkiej potrzebie, nie dyskutował, nie zastanawiał się nad tym, jaka była przyczyna sytuacji człowieka potrzebującego – mówił ordynariusz. – Warto zastanawiać się nad tym, bo przecież wiemy, że od tego jak będziemy wypełniać uczynki miłości, zależy czy będziemy uczestniczyć w szczęściu wiecznym. Uczynki miłosierdzia podzielone są na odnoszące się do duszy i ciała, i tak samo ważna jest troska o potrzeby duchowe, jak i materialne drugiego człowieka.
Opłatkowe spotkania Caritas co roku odbywają się w innej parafii Diecezji Drohiczyńskiej. Takie spotkanie wolontariuszy z całej diecezji to także okazja do podsumowania całorocznej pracy i przedstawienia planów działania w kolejnym roku. O realizowanej w grudniu akcji „Rodzina rodzinie” opowiadał zebranym wikariusz węgrowskiej bazyliki, ks. Karol Lipczyński. Kapłan podkreślał, jak ważna jest dobra organizacja każdego działania i współpraca duszpasterzy z młodzieżą ze Szkolnych Kół Caritas i wolontariuszami z Parafialnych Zespołów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.