Kielce: koncert Chóru Parafii Prawosławnej z wystawą ikon
09 stycznia 2011 | 18:48 | dziar Ⓒ Ⓟ
Zabrakło wolnych miejsc podczas koncertu Chóru Parafii Prawosławnej w Muzeum Historii Kielc, któremu towarzyszyła ekspozycja kilkudziesięciu ikon.
Koncert zatytułowany „Rok liturgiczny w muzyce cerkiewnej” ukazywał w pieśniach prawosławnych najważniejsze święta i wydarzenia roku liturgicznego w prawosławiu.
Prowadzący koncert Michał Płoski – kielecki ikonopis, dodatkowo odnosił do prezentowanych pieśni symbolikę przyporządkowanych świętom ikon. Szczegółowo omówił m.in. ikony Zmartwychwstania, czy ikonę św. Jana Chrzciciela. Zwrócił uwagę na ważne w Kościele prawosławnym święto Pięćdziesiątnicy oraz na ikony Matki Boskiej, szczególnie ikonę „Zaśnięcia”.
„Prawosławie nie dogmatyzuje prawdy o Zaśnięciu, chociaż głęboko w nie wierzy, co jest wynikiem uszanowania tej Tajemnicy. Mnie się to osobiście bardzo podoba, bo u podłoża leży szacunek” – mówił Michał Płoski.
Teksty z Jutrzni Paschalnej omawiał Jacek Dziubel, chórzysta z zespołu „Oikumene” oraz członek Diecezjalnej Rady Ekumenicznej.
Ikony, wyeksponowane w sali Muzeum Historii Kielc, gdzie odbywał się koncert, stanowiły dobrą ilustrację wykładu i muzyki cerkiewnej.
Chór Parafii Prawosławnej im. św. Mikołaja w Kielcach wystąpił w 12—osobowym składzie, którego rdzeń stanowią chórzyści prawosławni, ale i – w znaczącym wymiarze – katolicy, m.in. z zespołu śpiewaczego „Oikumene”, działającego w Kielcach od siedmiu lat. Do chóru dołączyły także osoby związane ze wspólnotą Taize. Podkreślają, że działalność chóru to praktyka ekumeniczna i troska o zachowanie piękna liturgii prawosławnej.
Koncertu wysłuchało ponad 150 osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.