Licheń: Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego działa już dwa lata
05 stycznia 2011 | 15:34 | ra Ⓒ Ⓟ
Dwa lata mijają 5 stycznia od dnia, gdy bp włocławski Wiesław Mering oficjalnie otworzył Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym.
Zaledwie dzień po otwarciu do placówki zostali przyjęci pierwsi pacjenci. Licheńskie hospicjum jest pierwszą tego typu placówką w Wielkopolsce wschodniej oraz w diecezji włocławskiej, na terenie której znajduje się Licheń.
Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego jest miejscem, gdzie ludzie dotknięci nieuleczalną chorobą mogą uzyskać profesjonalną pomoc w ostatnich chwilach życia. Budynek hospicyjny to dawny dom zakonny, który został kompleksowo odrestaurowany i w pełni przystosowany do potrzeb ośrodka opieki paliatywnej. Na dwóch poziomach budynku przebywa obecnie 20 pacjentów.
W ramach hospicjum działa centrum wolontariatu. Organizowane są dzięki niemu dwa wydarzenia promujące działalność hospicyjną: akcja „Pola nadziei” oraz koncert „Głosy dla hospicjów”.
W domu hospicyjnym znajduje się kaplica, sala terapii zajęciowej, sala fizjoterapii, sala indywidualna (terminalna). Ponadto do dyspozycji pacjentów i ich gości jest sala dziennego pobytu, gdzie można spędzić czas na osobności. Przy hospicjum znajduje się też ogród, z którego pacjenci korzystają w cieplejsze dni.
Pacjentami hospicjum opiekuje się profesjonalny personel: lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, opiekunowie, salowe, dietetyk, fizjoterapeuci i terapeuta zajęciowy oraz kapelan.
Każdego dnia dla pacjentów odprawiana jest Msza św. o godz. 16.30, a w niedziele i święta o 11.00. W trakcie dwóch lat istnienia licheńska placówka objęła opieką ponad 340 pacjentów. Pomoc hospicyjna dla wszystkich chorych jest bezpłatna.
Więcej informacji o działalności Hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego na stronie www.hospicjum.lichen.pl lub pod nr 63-270-86-00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.