Radom: intronizacja figury Świętej Bożej Rodzicielki
02 stycznia 2011 | 11:47 | rm Ⓒ Ⓟ
Intronizacja figury Świętej Bożej Rodzicielki z katedry do kościoła Bożego Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny na Koziej Górze w Radomiu odbyła się w sobotę, 1 stycznia. Mszy świętej w kościele na Koziej Górze przewodniczył radomski bp – senior Edward Materski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi: Stefan Siczek i Wacław Depo z Zamościa, który wygłosił homilię. Figura jest kopią tzw. Madonny Bella z początku XV wieku wykonaną przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w radomskiej katedrze, po której figura została przewieziona i procesyjnie wprowadzona do świątyni na Koziej Górze. Tam Maryję witały dzieci, młodzież, małżeństwa, rodziny różańcowe oraz proboszcz parafii ks. Zbigniew Sieroń. – Maryjo, Święta Boża Rodzicielko, witamy Cię sercem przepełnionym miłością, wiarą, wielką silą, że możemy cieszyć się Twoją obecnością. Maryjo, bądź z nami. Maryjo, kochamy Ciebie! – mówił ks. Zbigniew Sieroń.
W homilii bp Wacław Depo mówił, że "figura Matki Bożej weszła z nami w XXI wiek, jako żywy znak wiary w Chrystusa Odkupiciela i Jego Matkę". – Maryja, pokorna Służebnica Pańska, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane przez Boga, niesie światu swoje dziecko, które w tej figurze wpatruje się w owoc (jabłko) źle użytej wolności przez człowieka. Zarazem Chrystus patrzy w ten owoc, który jest symbolem utraty godności dziecka Bożego. To On przyszedł, aby przywrócić utracony sens i porządek w życiu człowieka, a wszedł w nasze życie przez Maryję – mówił biskup Wacław Depo. Okolicznościowy list przesłał bp Henryk Tomasik, który w tym czasie przebywał na Europejskim Spotkaniu Młodych w Rotterdamie.
Figura jest kopią tzw. Madonny Bella z początku XV wieku wykonaną przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie. Jan Paweł II pobłogosławił ją w czerwcu 1999 roku w Warszawie. Podczas obchodów jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa figura odwiedziła wszystkie parafie w diecezji radomskiej. Kościół, w którym przebywała był również miejscem, w którym w dniu peregrynacji można było uzyskać jubileuszowy odpust zupełny. W okresie przygotowań do jubileuszu utworzona została w Radomiu parafia Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Właśnie ta świątynia upamiętnia ten jubileusz. Do czasu zakończenia budowy kościoła figura pozostawała w kościele katedralnym w Radomiu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.