Poznań: Wielkopolanie wyruszyli do Rotterdamu
28 grudnia 2010 | 09:38 | bt Ⓒ Ⓟ
Przeszło pół tysiąca młodych Wielkopolan wyruszyło 27 grudnia wieczorem na 33. Europejskie Spotkanie Młodych (ESM). Błogosławiąc im na drogę abp Stanisław Gądecki wyraził nadzieję, że będą oni dobrymi ambasadorami Wielkopolski w Rotterdamie.
Młodzi z archidiecezji poznańskiej, uczestniczący w „Pielgrzymce zaufania przez ziemię” organizowanej przez Ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, której kolejnym etapem jest w tym roku Rotterdam, wyjechali do Holandii w poniedziałek wieczorem spod najstarszej polskiej katedry.
Błogosławieństwa na drogę udzielił im abp Stanisław Gądecki życząc młodym pielgrzymom, by udając się w miejsce pokoju, będąc we wspólnocie między sobą, „zobaczyli, co znaczy działanie Chrystusa w doczesności”.
„Mam nadzieję, że młodzież, która przeżywała i organizowała Europejskie Spotkanie Młodych w Poznaniu w ubiegłym roku, będzie dobrymi ambasadorami Wielkopolski w Rotterdamie” – zauważył metropolita poznański.
„Tego wieczora spod poznańskiej katedry wyjeżdża siedem autobusów. Księża salezjanie z młodzieżą są już w drodze, a my czekamy jeszcze na autobus z młodymi z Ostrowa Wielkopolskiego, z diecezji kaliskiej” – tłumaczy KAI ks. Robert Korbik, duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, odpowiedzialny za przygotowanie zeszłorocznego 32. ESM w Poznaniu. Część osób, jak dodaje ks. Korbik, wyjechała do Rotterdamu już wcześniej, więc w sumie archidiecezję będzie reprezentowało tam przeszło pół tysiąca młodych.
Duszpasterz młodzieży przewodniczył wcześniej Mszy św. sprawowanej w intencji pielgrzymów, prosząc dla nich o szczęśliwą drogę i o to, by „umocnieni, naładowani Bożą miłością i siłą powróciwszy do domów byli świadkami Chrystusa”.
„Udział w Europejskim Spotkaniu Młodych to przywilej, ale to także zadanie bycia świadkiem Chrystusa” – podkreślił w homilii ks. Robert Korbik życząc młodym, by to spotkanie przyniosło owoce w nich samych, ale także, „by było światłem dla tych, którzy są wokół nas każdego dnia”.
Jak zauważył duszpasterz młodzieży archidiecezji poznańskiej, każdego roku, kiedy był na Europejskim Spotkaniu Młodych, przynajmniej kilka osób przyznawało, że to spotkanie je odmieniło. „Wielu mówiło szczerze, że jechali po to, by zobaczyć kawałek Europy, a spotykali Jezusa dzięki ludziom, którzy przyjechali tam, by naładować swoje duchowe akumulatory” – przyznaje ks. Krobik. Dodaje też, że w tym roku dużo osób z archidiecezji poznańskiej jedzie na ESM po raz pierwszy zachęconych ubiegłorocznym poznańskim doświadczeniem tego ekumenicznego spotkania.
Pierwszy raz na ESM jedzie Marysia z Poznania, która jednak zaangażowana była podczas zeszłorocznego spotkania w punkcie przygotowań w swojej parafii. „To było dla mnie ważne doświadczenie, ale tak naprawdę to wioska Taizé, w której już dwukrotnie spędziłam tydzień podczas wakacji, jest tym miejscem, które przyciągnęło mnie na spotkanie młodych” – przyznaje w rozmowie z KAI.
Podobnie jej koleżanka Zuza z Głębocka pod Poznaniem wyjeżdża na „pielgrzymkę zaufania przez ziemię” po raz pierwszy. Rok temu, jak wspomina, przyjmowała już jednak w swoim domu pielgrzymów z Europy. Natomiast swoje pierwsze spotkanie ze wspólnotą także przeżyła w Taizé. „Myślę, że nic nie zastąpi wyjazdu tam, do Francji, ale również i po tym spotkaniu wiele się spodziewam” – mówi Zuza.
„Gdyby nie zeszłoroczne spotkanie w Poznaniu, to pewnie nie czekałbym teraz na autobus do Rotterdamu” – śmieje się Tomek z Poznania, który zastanawia się już także nad wyjazdem w sierpniu do Madrytu na Światowy Dzień Młodzieży. „Urzekło mnie to, że na takie spotkania przyjeżdża wiele osób szukających odpowiedzi na różne pytania w swoim życiu i że razem możemy się tam modlić. Po Poznaniu widzę też, że na takim spotkaniu «aż kipi Duchem Świętym», jak to ujął jeden zakonnik – dodaje Tomek.
Na 33. Europejskie Spotkanie Młodych w Rotterdamie, które odbywać się będzie od 28 grudnia 2010 r. do 1 stycznia 2011 r., na zaproszenie Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé ma przybyć ok. 30 tys. osób z całej Europy, aby podczas tego kolejnego etapu „pielgrzymki zaufania przez ziemię” wspólnie modlić się, spotkać z rówieśnikami i razem powitać Nowy Rok.
Uczestnicy 33. ESM, podobnie jak to było przed rokiem w Poznaniu, będą goszczeni przez wspólnoty kościelne i rodziny w całym regionie. Przedpołudnia spędzać będą w 150 kościołach, a po południu zgromadzą na terenach wystawowych Ahoy na wspólną modlitwę i posiłki. Ważnym i ubogacającym elementem ESM są warsztaty tematyczne prowadzone w grupach mieszanych wyznaniowo oraz narodowościowo, które odbywają się po południu w halach przeznaczonych do modlitwy oraz w różnych częściach miasta.
Podczas 33. ESM rozważane będzie również przesłanie br. Aloisa, przeora Ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, zatytułowane „List z Chile”, przygotowane po odbywającym się w dniach 8-12 grudnia w Santiago w Chile spotkaniu młodzieży Ameryki Łacińskiej, również w ramach "pielgrzymki zaufania przez ziemię".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.