Bazylika w Scherpenheuvel
23 grudnia 2010 | 10:29 | sz, materiał sponsorowany Ⓒ Ⓟ
Bazylika Naszej Pani w Scherpenheuvel jest darem arcyksiążąt Albrechta i Izabelli Habsburgów w podziękowaniu za zwycięstwo wojsk katolickich nad protestanckimi. W czasie wojen religijnych uchodziła za bastion kontrreformacji.
Świątynię zaprojektował na początku XVII w. znany flamandzki architekt, Wenceslas Cobergher. Kościół powstał na planie siedmioramiennej gwiazdy ma wzór Bazyliki św. Piotra w Watykanie – jako wyraz wdzięczności za Boże miłosierdzie.
Świątynię wybudowano tak, że ołtarz stanął na pierwotnym miejscu, gdzie rósł dąb. Na ołtarzu zaś umieszczono figurę Naszej Pani z Scherpenheuvel. Sklepienie ozdobiono 298 gwiazdami symbolizującymi kosmos.
W związku z budową świątyni, w 1607 r. rozpoczęto także przebudowę miasta, aby stało się ono alegorią podzięki dla Madonny. Układ ulic i wygląd miasta zaaranżowano tak, aby odzwierciedlały siedmioboczny kształt kościoła.
W inauguracji świątyni wzięła udziała arcyksiężna Izabella, która przybyła do Scherpenheuvel pieszo z pobliskiego Diestu. Córka króla Hiszpanii zainicjowała tym tradycję pieszych pielgrzymek do sanktuarium kontynuowaną do dziś.
W 1927 r. kościół otrzymał honorowy tytuł Bazyliki Mniejszej.
„Pielgrzymki po Europie” to seria 12 książek, które przydadzą się nie tylko pielgrzymującym do miejsc świętych Europy, ale także tym, którzy pozostając w domu pragną poznać słynące z cudów ośrodki kultu wiary chrześcijańskiej. Pierwszy przewodnik, dotyczący Fatimy i Góry św. Patryka, ukazał się w lutym. Kolejne tomy z serii zaprezentują Lourdes i Les Saintes Maries De La Mer (Francja), Santiago de Compostela i El Rocio (Hiszpania), Kalwarię Zebrzydowską (Polska) i Kavelaer (Niemcy), Amsterdam (Holandia) i Scherpenheuvel (Belgia) oraz Medjugorje (Bośnia) i Iona (Szkocja). Do każdej części dołączone są płyty DVD z filmami i reportażami na temat opisywanych miejsc.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.