Chęciny: zdrowiejący narkomanii i uczestnicy świetlicy robią żywą szopkę
21 grudnia 2010 | 16:31 | dziar Ⓒ Ⓟ
Bożonarodzeniowy piknik, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, jasełka – będą się odbywały w Boże Narodzenie przy żywej szopce, przygotowanej przez franciszkanów z klasztoru Podwyższenia Krzyża Świętego w Chęcinach, młodzież z Ośrodka Terapii Uzależnień „San Damiano”, wolontariuszy i dzieci ze świetlicy „Promyk dnia”.
Na klasztornym dziedzińcu, w pobliżu ośrodka dla uzależnionych, została już zbudowana ogromna szopa, z zagrodami dla zwierząt – kur, królików, kóz, baranów, kucyków, osła, gołębi.
Uroczysta inauguracja szopki odbędzie się w wigilię o godz. 23.00. – „Tuż przed północą zgromadzimy się przy szopce, aby w procesji niosąc na rękach nowonarodzone Dziecię Jezus wspólnie rozpocząć w kościele uroczystą pasterkę” – zachęca franciszkanin o. Tomasz Pawlik
Wspólne świętowanie i zabawy w formie bożonarodzeniowego pikniku są przewidziane 25 grudnia od godz. 15.00 do wieczora. Organizatorzy przygotowali zabawy i konkursy z nagrodami, dla najmłodszych i dorosłych. Będą wystawione jasełka przygotowane przez dzieci z działającej przy klasztorze świetlicy „Promyk dnia”, będzie gorący bigos, grochówka, wypieki podopiecznych Ośrodka „San Damiano”.
Żywa szopka w Chęcinach potrwa do uroczystości Trzech Króli, czyli do 6 stycznia.
– „Mamy nadzieję, że żywa szopka będzie atrakcją nie tylko dla mieszkańców Chęcin, ale i okolicy, a przede wszystkim stanie się okazją do pełniejszego przeżywania świąt: do spotkania przy żłóbku, wspólnego śpiewania kolęd oraz doświadczenia w realny sposób, jakby sam Pan Jezus po raz kolejny rodził się na naszych oczach” – mówi o. Pawlik.
Zwyczaj żywych szopek sięga XIII w. Inicjatorem był św. Franciszek z Asyżu, który w 1223 r. w Greccio we Włoszech odprawił Mszę św. przy żłóbku z sianem, w obecności wołu i osła. Święty chciał unaocznić przez to pokorę i ubóstwo, w jakim Pan Jezus przyszedł na świat.
Do Polski szopki przywędrowały już w XIII w. Początkowo franciszkanie w okresie Świąt Bożego Narodzenia ustawiali figurki Świętej Rodziny, Trzech Króli, Heroda i pasterzy. Później zaczęły się pojawiać inne postaci.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.