Kraków: kard. Dziwisz na spotkaniu opłatkowym w Urzędzie Miasta
15 grudnia 2010 | 19:27 | led Ⓒ Ⓟ
– Pokoju ducha rodzącego się ze świadomości spełniania swoich obowiązków i pełnienia ważnej służby dla dobra społeczności. Niech dobre przeżycie świąt Bożego Narodzenia jeszcze bardziej zbliży nas i umocni w czynieniu dobra i budzeniu nadziei w naszych środowiskach” – tego życzył 15 grudnia kard. Stanisław Dziwisz podczas tradycyjnego opłatkowego spotkania w Urzędzie Miasta Krakowa.
Kard. Dziwisz podczas spotkania opłatkowego odniósł się do tradycji wigilijnego stołu, przy którym wszystkie codzienne sprawy znajdują swoje właściwe miejsce i proporcję, gdyż na pierwszy plan wysuwa się świadomość, że wszyscy jesteśmy sobie bliscy, że jesteśmy dziećmi jednego Boga. Jego zdaniem dobrze się stało, że zwyczaj łamania się opłatkowym chlebem wyszedł poza granice jednego, wigilijnego i rodzinnego spotkania przy stole.„Każdy z nas należy do szerszej społeczności sąsiedztwa, pracy, uczelni, miasta, regionu i narodu” – mówił metropolita krakowski. „W tej społeczności jesteśmy, a raczej powinniśmy być sobie bliscy, choć o to o wiele trudniej niż w rodzinie” – dodał.
Hierarcha życzył prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu oraz Radzie Miasta, aby „zespolili swoje możliwości i siły, by nasze stołeczne i królewskie Miasto było przyjazne dla jego mieszkańców, zwłaszcza najbardziej ubogich i bezradnych, a także dla wzrastającej liczby turystów i gości, którzy do nas docierają”.
W swoich życzeniach kardynał przypomniał także słowa Ojca Świętego Benedykta XVI, wypowiedziane w 2006 roku na krakowskich Błoniach o znaczeniu Krakowa, który „stał się drogi sercu dla niezliczonej rzeszy chrześcijan na całym świecie”, dzięki temu, że identyfikują oni to miasto ze świetlaną postacią Jana Pawła II, wiedząc, „że Jan Paweł II przybył na wzgórze Watykańskie z tego miasta, ze wzgórza Wawelskiego”. Czy zdajemy sobie sprawę z wagi tej wypowiedzi? – pytał kard. Dziwisz.
Metropolita krakowski podkreślał też, że od dziesięciu wieków Kościół uczestniczy w życiu Krakowa, a w pewnym sensie życie Kościoła zespala się z życiem tego miasta. Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na to, że w Krakowie wielu uczniów i uczennic Jezusa Chrystusa osiągnęło świętość, poświadczoną werdyktem kanonizacji. „To oni stanowią szczególną ozdobę naszego grodu. Wymieńmy pośród nich tylko przykładowo św. Stanisława Biskupa, św. Królową Jadwigę, św. Brata Alberta i św. Faustynę” – mówił kard. Dziwisz. „Oni wszyscy kształtują współczesne oblicze Kościoła w Polsce, zakorzenionego w życiu narodu” – zaznaczył.
Kard. Dziwisz powiedział, że wyniesie do chwały ołtarzy Jana Pawła II będzie oficjalnym potwierdzeniem obecności i roli, jaką Sługa Boży odgrywa w życiu Kościoła powszechnego, a także poza jego strukturami. „A dla Krakowa będzie to kolejny rys w duchowej tożsamości Miasta” – podkreślił.
Kardynał podziękował także wszystkim za wspieranie projektu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”. „Jestem przekonany, że Centrum wpisze się wyraźnie w duchowe i kulturowe oblicze naszego Miasta. Dziękuję za wszystkie przejawy życzliwości i efektywnej współpracy Pana Prezydenta i Rady Miasta w inicjatywach wspólnoty Kościoła” – powiedział. „Wszyscy, wspólnymi siłami, służymy temu samemu społeczeństwu, tej samej sprawie, której na imię człowiek” – dodał.
Na koniec kard. Dziwisz życzył wszystkim pokoju ducha rodzącego się ze świadomości spełniania swoich obowiązków i pełnienia ważnej służby dla dobra społeczności.„Życzę wszystkim radości w życiu osobistym i rodzinnym. Niech dobre przeżycie świąt Bożego Narodzenia jeszcze bardziej zbliży nas i umocni w czynieniu dobra i budzeniu nadziei w naszych środowiskach” – zakończył.
Na spotkanie opłatkowe do magistratu przybyli m.in. przedstawiciele władz województwa małopolskiego i przedstawiciele Sił Zbrojnych RP – m.in. oficerowie marynarki wojennej z ORP „Kraków”. Jak co roku harcerze ZHP przekazali włodarzom Krakowa światełko pokoju z groty betlejemskiej. W tym roku światełka betlejemskiego strzegli harcerze Żółtego Szczepu ZHP z Michałowic.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.