Kościoły Reformacji równie ważne jak prawosławie
14 grudnia 2010 | 14:41 | ts (KAI/KAP) / sz Ⓒ Ⓟ
Benedykt XVI przykłada do dialogu z Kościołami wywodzącymi się z Reformacji taką samą wagę, jak do dialogu z prawosławiem – podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”.
„Gdy Ojciec Święty zapytał mnie, czy podjąłbym urząd w Watykanie, jego istotnym argumentem było to, żeby miał znowu kogoś, kto z własnego doświadczenia, a nie tylko z książek zna Kościoły i wspólnoty kościelne wywodzące się z Reformacji” – powiedział pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch.
Hierarcha wskazał, że podczas gdy dialog z prawosławiem toczy się wokół prymatu papieża, w łonie Kościołów Reformacji powstała „wielka różnorodność wspólnot skupionych wokół fragmentarycznego nauczania, co utrudnia dialog, wyjaśniał watykański „minister ds. ekumenizmu”.
„Dlatego niezbędne jest istnienie organizacji zwierzchnich, zwłaszcza takich, jak Wspólnota Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE), której sekretarzem generalnym jest austriacki biskup Michael Bünker. Jest ona partnerem dialogu, z którym można rozmawiać w sposób wiążący” – stwierdził kard. Koch.
Jako „dalszy” cel przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wymienił wspólne oświadczenie na temat Kościoła, Eucharystii i urzędu. „Wydaje mi się, że jest to decydujący problem dla naszej przyszłości” – podkreślił szwajcarski purpurat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.