Konkurs „Żłóbek Wielkopolski” rozstrzygnięty
12 grudnia 2010 | 17:29 | bt Ⓒ Ⓟ
Najpiękniejsze wielkopolskie żłóbki nagrodziło w niedzielę 12 grudnia jury XII edycji Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych „Żłóbek Wielkopolski”. Wręczenie nagród odbyło się w gmachu Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, w którym jednocześnie odbywa się pokonkursowa wystawa szopek.
Do udziału w konkursie mógł zgłosić się każdy, indywidualnie lub grupowo, a szopki bożonarodzeniowe były oceniane w poszczególnych kategoriach wiekowych. W tym roku napłynęło prawie 200 prac, spośród których jury wyłoniło zwycięzców.
W kategorii najmłodszej zwyciężyły dzieci z Przedszkola nr 1 „Bajkowy Zamek” w Poznaniu. Najwięcej zwycięzców było wśród uczniów szkół podstawowych, którym przyznano cztery równorzędne pierwsze nagrody. Otrzymali je: Karolina Łopata z SP w Kaźmierzu, Mikołaj Thiel z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej nr 2, klasa integracyjna II c z SP nr 6 w Poznaniu oraz uczestnicy Dziecięcej Pracowni Plastycznej „Klub Mieszko” działającej przy Domu Kultury „Orle Gniazdo” w Poznaniu.
Natomiast wśród młodzieży pierwsze miejsce zajęła Patrycja Jarmicka z Gimnazjum w Zalasewie i uczniowie Gimnazjum nr 1 w Komornikach oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Pracowni Ogrodniczej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach.
W kategorii osób dorosłych zwyciężyła nestorka wielkopolskiego szopkarstwa 97-letnia Stanisława Szczęsnowska z Poznania, a w kategorii rodzinnej jury nagrodziło Kasię Kolendowicz i Zofię Neumann z Poznania.
Szopki na konkurs, jak wyjaśnia Witold Przewoźny, kustosz Muzeum Etnograficznego, można było wykonać dowolną techniką, z wykorzystaniem wszelkich dostępnych materiałów. Na wystawie znalazły się więc prace zrobione m.in. z papieru, drewna, masy solnej, włóczki czy ziaren; ogromne i miniaturowe. Niektóre z nich nawiązują do tradycyjnego, ludowego wyobrażenia stajenki betlejemskiej, inne skonstruowano w oparciu o motywy znanych budowli Poznania i Wielkopolski lub przedmiotów codziennego użytku – zależnie od wyobraźni i upodobań twórców. „Jak co roku zaprezentowane prace zaskakują swoją różnorodnością i pomysłowością wykonania” – zauważa Witold Przewoźny.
Wystawa pokonkursowa szopek bożonarodzeniowych potrwa w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu (ul. Grobla 25, wejście od ul. Mostowej 7) do 16 stycznia 2011 r. Każda z odwiedzających ją osób będzie również mogła oddać swój głos na pracę, która jej zdaniem jest najlepsza i w ten sposób zostanie przyznana nagroda publiczności. Więcej informacji na: www.mnp.art.pl.
Organizatorami Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych „Żłóbek Wielkopolski” są: Gimnazjum w Robakowie, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział Wielkopolski „Macierz” i Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania.
Jego celem, jak wyjaśniają organizatorzy, jest przede wszystkim rozbudzanie zainteresowań polskimi tradycjami bożonarodzeniowymi i utrwalanie symbolu żłóbka betlejemskiego oraz popularyzacja zabytków architektury, folkloru i historii Wielkopolski i jej poszczególnych regionów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.