Kraków: kard. Dziwisz odbierze od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
12 grudnia 2010 | 14:28 | led Ⓒ Ⓟ
Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem trafi dzisiaj do Krakowa. Kard. Dziwisz odbierze je z rąk harcerzy podczas Mszy św. odprawianej w Bazylice Mariackiej. Płomień symbolizujący pokój, braterstwo, miłość oraz nadzieję trafi do wielu polskich miast, przekazany zostanie także władzom państwowym. Światło trafi na wigilijne stoły w całym kraju, a także do kościołów, szpitali, urzędów i szkół.
Betlejemskie Światło Pokoju odebrali dzisiaj harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego od słowackich skautów w Nowym Smokowcu przy granicy z Polską. Płomień z betlejemskiej groty – symbolizujący pokój, braterstwo, miłość oraz nadzieję na świat bez konfliktów – trafił do Polski po raz 20-ty.
Płomień – jak co roku – trafi do wielu polskich miast, zostanie przekazany również prezydentowi, premierowi, marszałkowi Sejmu i Senatu. Światło betlejemskie trafi na wiele wigilijnych stołów, a także do kościołów, szpitali, szkół, urzędów i miejsc pracy.
Dzisiaj ok. godz. 15.00 Betlejemskie Światło Pokoju trafi do Krakowa. O godz. 15.30 podczas Mszy Św. w Bazylice Mariackiej, kard. Stanisław Dziwisz odbierze go z rąk harcerzy. Po nabożeństwie na Placu Mariackim harcerze będą przekazywać płomień mieszkańcom Krakowa.
Światło Pokoju dotrze dzisiaj także na Jasną Górę, natomiast we wtorek 14 grudnia uroczyste przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbędzie się w Warszawie. Kard. Kazimierz Nycz odbierze płomień z rąk harcerzy podczas Mszy św. w kościele św. Anny.
Polscy harcerze od 1991 roku odbierają Światło Pokoju od słowackich skautów, a następnie przekazują je także na Ukrainę, Litwę i Białoruś. Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowana została w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej groty do katedry wiedeńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.