Kard. Dziwisz: przez pracę służymy bliźniemu i inwestujemy w swoje człowieczeństwo
12 grudnia 2010 | 12:02 | led Ⓒ Ⓟ
– Przez pracę służymy bliźniemu i inwestujemy w swoje człowieczeństwo. Dzięki temu stajemy się Bożymi współpracownikami w dziele tworzenia – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Metropolita przewodniczył dzisiaj nabożeństwu w kościele św. Barbary w Krakowie.
„Jubileusz 600-lecia skłania do refleksji nad sensem ludzkiej pracy, ponieważ przez pracę stajemy się Bożymi współpracownikami w dziele tworzenia” – mówił kard. Stanisław Dziwisz.
Zdaniem metropolity krakowskiego jest to szczególnie ważne, ponieważ swoją pracą zapewniamy byt sobie, swoim bliskim, jak i innym ludziom, którzy korzystają z tych działań. „Pracując rozwijamy swoje zdolności, oddajemy swój czas i talenty na służbę innych”- podkreślał kardynał. Dodał też, że przez takie działanie inwestujemy w nasze człowieczeństwo.
Kard. Dziwisz zaznaczył, że ten jubileusz Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej przypomina o wiekowej tradycji w królewskim mieście Krakowie. „Kongregacja starała się zawsze o głębszy duchowy wymiar swojej wspólnoty, dlatego po 600 latach możemy gromadzić się na Mszy św.” – mówił hierarcha. Według niego jest to niezwykle ważne, gdyż działalność kupiecka ma służyć człowiekowi i nie jest to sprzeczne chęcią zdobywania dóbr, jednak nie może stanowić to rzeczy najważniejszej. „Wszystko co robimy powinniśmy robić z myślą o dobru człowieka, ale zawsze na chwałę Bożą” – mówił metropolita krakowski.
Na koniec homilii kard. Dziwisz życzył członkom Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej, aby zawsze kierowali się nauczaniem Kościoła. Przywołał także osobę Jana Pawła II, który „w pracy upatrywał godności człowieka jako stworzenia Bożego” – zwrócił uwagę metropolita.
Życzył również, aby kupcy kierowali się Ewangelią, czerpiąc mądrość z natchnienia Bożego. „Ten jubileusz zobowiązuje do szlachectwa ducha i wierności tradycji oraz by w tej wspólnocie szukać oparcia i inspiracji do innych poczynań” – powiedział kard. Dziwisz.
Po Mszy św. uformował się pochód kupców przed Kościołem Mariackim, który przemaszerował pod estradę w pobliżu Ratusza. O godz. 11-tej prezes Krakowskiej Kongregacji kupieckiej Wiesław Jopek wygłosił orędzie kupieckie. Po wygłoszeniu orędzia kupieckiego, pochód z orszakiem konnym i orkiestrą przeszedł ul. Floriańska, ul. Pijarską do Teatru Juliusza Słowackiego. Oficjalna część obchodów Święta Kupca rozpocznie się o godz. 12. Uroczystość poprzedzi krótki koncert Góralskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej w holu głównym Teatru. Uroczystość w południe rozpocznie wykonanie „Bogurodzicy” przez chór „Psalmodia” oraz prezentacja filmu przedstawiającego obchody jubileuszu 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. W trakcie uroczystości zostaną wręczone odznaczenia państwowe, statuetki Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej KOGI, Medale 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Na zakończenie uroczystości zaplanowano występ artystyczny Lidii Jazgar.
Krakowska Kongregacja Kupiecka Stołecznego, Królewskiego Miasta Krakowa założona została w 1410 roku, za panowania króla Władysława Jagiełły. Od najwcześniejszych lat jej działalność i kompetencje wyznaczane są słowami roty prastarej przysięgi, królewskimi przywilejami, późniejszymi uchwałami i rozporządzeniami. Kongregacja trwała przez wieki, chlubiąc się nazwiskami słynnych krakowskich kupców i restauratorów. Oni to nadali kształty śródmiejskim kamienicom i pałacom, rozwijali samorządowe instytucje, wywierali wpływ na rozwój gospodarczy kraju. Kongregacja trwała przez wieki – także w czasie rozbiorów, będąc samorządową organizacją zawodową, opowiadającą się m.in. za swobodą handlu, za wolną konkurencja i przez to służącą społecznemu dobru.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.