Łódź: 90 lat diecezji łódzkiej
11 grudnia 2010 | 20:45 | lg Ⓒ Ⓟ
Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk przewodniczył 11 grudnia Mszy świętej z okazji 90. rocznicy utworzenia diecezji łódzkiej. Homilię wygłosił kard.=senior Józef Glemp. W liturgii uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore.
Historię diecezji łódzkiej przypomniał metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. Zwrócił uwagę na kilka ważnych momentów z jej życia, m.in. okres okupacji niemieckiej. "Ginie wtedy 150 łódzkich księży, co stanowi prawie 40 procent ogółu księży w diecezji. Wojna się kończy, ale rozpoczyna się nowy totalitaryzm. W myśl planów Łódź powinna stać się miastem czerwonym, a więc w pełni skomunizowanym" – przypominał abp Ziółek.
Także okres okupacji i komunizmu przypominał w homilii kard.-senior Józef Glemp. Zaznaczył jednak, że Kościół w Łodzi przeżywał też chwile wielkiej radości i łaski: dwukrotną peregrynację obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej oraz wizytę papieża Jana Pawła II. "Dwa punkty programu z wizyty Ojca Świętego w Łodzi pozostają niepowtarzalne, bo nigdzie w Polsce nie miały miejsca. To pierwsza komunia dzieci z całej Łodzi i spotkanie z włókniarkami w najstarszym zakładzie Uniontex" – wspominał kard. Glemp.
Na zakończenie liturgii głos zabrał Prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Życzył Kościołowi łódzkiemu by zachował swoje dziedzictwo. Przypomniał też zachętę Jana Pawła II: "Aby w krajach, które już dawno przejęły ewangeliczne przesłanie Chrystusa – ponownie ewangelizować". "Dotyczy to również łódzkiego Kościoła" – zauważył Prymas Polski.
W trakcie liturgii wspominano świętych i błogosławionych, których życie związane było z ziemią łódzką: św. Maksymiliana Marię Kolbe,św. Urszulę Ledóchowską, św. Faustynę Kowalską, błogosławionego o. Rafała Chylińskiego, błogosławionego o. Anastazego Pankiewicza i błogosławionego o. Hermana Stępnia.
W liturgii uczestniczyli m.in. biskupi z sąsiednich diecezji oraz nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Ten ostatni przekazał archidiecezji łódzkiej złotą różę, ofiarowaną przez papieża Benedykta XVI.
Diecezja łódzka powstała w 1920 roku na mocy bullli papieża Benedykta XV z 10 grudnia "Christi Domini". Została wydzielona z zachodniej części ówczesnej archidiecezji warszawskiej. Pierwszym ordynariuszem mianowany został proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki – ks. Wincenty Tymieniecki, a sama świątynia stała się katedrą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.