Od 100 lat w Radomiu przebywają bezhabitowe siostry niepokalanki
11 grudnia 2010 | 14:38 | rm Ⓒ Ⓟ
Uroczystości z okazji 100-lecia pobytu w Radomiu sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek odbyły się wieczorem, 10 grudnia. Mszy świętej w najstarszym w mieście kościele św. Wacława przewodniczył ks. infułat Jerzy Banaśkiewicz. Kolejna część uroczystości odbyła się w Resursie Obywatelskiej z udziałem biskupa radomskiego Henryka Tomasika.
Podczas spotkania w Resursie Obywatelskiej przypomniano uczestnikom działalność Sióstr Niepokalanek w mieście. Zaprezentowana została również wystawa zatytułowana "100 lat obecności Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek w Radomiu" oraz specjalnie na tę okoliczność przygotowany został film dokumentalny. Na ekspozycji znalazły się oryginalne fotografie i zapiski dotyczące działalności sióstr na rzecz potrzebujących w Radomiu, poczynając od objęcia przez nie w 1910 roku Zakładu Opiekuńczego przy ul. Staromiejskiej 9, zwanego później Sierocińcem św. Antoniego, aż po dzień dzisiejszy, kiedy to siostry prowadzą Niepubliczny Zakład Opieki Leczniczej dla Przewlekle Chorych przy ulicy 25 Czerwca 19.
Od samego początku siostry niepokalanki były nazywane aniołami. Pomagały osieroconym i porzuconym dzieciom, biednym, chorym i samotnym, zaś w okresie drugiej wojny światowej prowadziły punkt dożywiania dla jeńców, uciekinierów i ludzi wysiedlonych.
Niepokalanki są bezhabitowym zgromadzeniem zakonnym, założonym przez bł. Honorata Koźmińskiego w 1891 r. w celu szerzenia czci Maryi Niepokalanej przez oddanie się w niewolę miłości według św. Ludwika Grignion de Montfort i pracę nad podniesieniem poziomu życia religijnego i moralnego mieszkańców miast.
Pracują wśród ludności miejskiej, przy czym od początku istnienia wspólnoty nie noszą stroju zakonnego, co ułatwia im wejście do różnych środowisk, nawet tam, gdzie oficjalna obecność Kościoła jest utrudniona. Obecnie siostry prowadzą przedszkole w Grójcu oraz dom dziecka dla chłopców i zakład opiekuńczo-leczniczy dla przewlekle chorych w Radomiu. Kierują też Centrum Kształcenia Zawodowego w Nowym Mieście n. Pilicą. Ponadto siostry pracują jako katechetki w szkołach podstawowych i średnich w Polsce, na Białorusi i na Litwie. Pracują też w szpitalach i biurach. W ostatnich latach zgromadzenie zaczęło prowadzić Dom Polskiej Misji Katolickiej w La Ferte k. Paryża oraz Papieskie Kolegium Rumuńskie w Rzymie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.