Koniaków: transmisja góralskiej Mszy z Trójwsi Beskidzkiej
08 grudnia 2010 | 11:51 | rk Ⓒ Ⓟ
Polacy na całym świecie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia, będą mogli zobaczyć transmisję Mszy św. z kościoła pw. św. Bartłomieja w Koniakowie, w Beskidzie Śląskim. Relację na żywo z uroczystej liturgii, podczas której widzowie usłyszą piękne kolędy i pastorałki w wykonaniu kapel góralskich, przeprowadzi TVP Polonia.
Aneta Legierska, podinspektor ds. promocji Punkt Informacji Turystycznej w Istebnej, zachęca wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Eucharystii w tradycyjnych strojach regionalnych, a tych, którzy mają rodziny i znajomych za granicą, do oglądania w tym dniu transmisji.
Relacja na żywo góralskiej Mszy z Koniakowa zaplanowana jest na 26 grudnia o godz. 13.00 czasu polskiego.
Kościół św. Bartłomieja w Koniakowie wybudowano m.in. dzięki finansowej pomocy metropolity wrocławskiego, kard. Jerzego Koppa. Hierarcha obiecał, że jeśli parafianie zbudują kościół odpowiednio wielki, to otrzymają od niego 12 tys. reńskich. Pomocy udzielili też i inni. Arcyksiążę Albrecht darował w roku 1895 drewno na budowę kościoła i urządzenie wnętrza, Cesarz Franciszek Józef I darował 300 reńskich. Budowę świątyni ukończono w 1899 r. Urządzanie wnętrza zakończyło się w roku 1901.
W nowym kościele od 1901 r. odprawiano nabożeństwa co trzecią niedzielę. W inne niedziele koniakowianie musieli chodzić na Mszę św. do Istebnej. W 1942 r. powstał tu wikariat. Dekret erygujący parafię wydano w 1957. 11 września 1976 konsekracji gruntownie przebudowanego koniakowskiego kościoła dokonał bp Herbert Bednorz 11 września 1976. Od 18 lat parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.
W koniakowskim kościele od roku 1901 do 2008 pracowało około 50 kapłanów. Z parafii pochodzi sześciu księży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.