Rudy Raciborskie: zakończył się drugi etap renowacji pocysterskiego zespołu klasztorno–pałacowego
06 grudnia 2010 | 19:35 | marm Ⓒ Ⓟ
W poniedziałek 6 grudnia w Rudach Raciborskich odbyła się konferencja kończąca kolejny etap rekonstrukcji pocysterskiego zespołu klasztorno–pałacowego. Druga faza prac obejmowała elewację oraz prace konserwatorskie wewnątrz budynku. Pieniądze na odbudowę pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków diecezji gliwickiej. Odbudowa pocysterskiego obiektu rozpoczęła się w 2006 r, jej drugi etap trwał od dwóch lat.
Zakończenie drugiej fazy prac zbiegło się z rocznicą 200-lecia sekularyzacji klasztoru.
Renowacja polegała na wykonaniu elewacji oraz pracach konserwatorskich wewnątrz obiektu. Podczas rekonstrukcji dbano o każdy szczegół. Kolor elewacji nawiązuje do pierwowzoru, a odcień z fragmentów był ustalany w laboratorium. Odtworzono także sztukaterie.
Jak podkreśla ks. Jan Rosiek, dyrektor obiektu – każda ozdoba jest inna. Z równym pietyzmem dbano o wykończenie wnętrz. Odczyszczono i uwydatniono średniowieczne wątki ceglane i elementy kamienne.
Dbałość o szczegół i poszanowanie tradycji przy renowacji – podkreśliła Wojewódzki Konserwator Zabytków, Barbara Klajmon.
Jak zauważa ks. Jan Rosiek te prace pozwoliły na pokazanie obiektu w całej krasie, ponieważ elewacje są przepięknym, przyozdobieniem całości. Natomiast prace kamieniarskie, pokazują w sposób czytelny naturę historyczną obiektu.
– Obiekt wyjątkowy na naszym terenie. Niewiele mamy zachowanych zespołów klasztornych o tak głęboko sięgających średniowiecza korzeniach. Obiekt przechodził bardzo ciekawe dzieje, bo przecież to nie tylko siedziba cystersów, ale także pałac książęcy. Bogata historia jest widoczna w architekturze – dodaje Barbara Klajmon.
Podczas rekonstrukcji od strony północnej powstał ogród zimowy. – To jest nawiązanie do cysterskich korzeni oraz ich przywiązania do przyrody – dodaje ks. Rosiek. Prace pozwoliły na odnowienie i wyeksponowanie jedynego na Górnym Śląsku wirydarza.
Obecnie trwają przygotowania do kolejnej fazy renowacji budowli. W trzecim etapie planowane jest: remont elewacji wschodniej, stworzenie systemu informacji kulturalnej z wyposażonym punktem informacyjnym, rozbudowa parkingu, a w dalszym czasie odbudowa przestrzeni parkowej. Do tej pory prace kosztowały 20 mln zł, z czego ich drugi etap 7 mln zł.
Zespół klasztorno–pałacowy pochodzi z XIII w. Obiekt znajduje się w zachodniej części Województwa Ślaskiego, w powiecie raciborskim.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.