Toruń: obchody 19. rocznicy powstania Radia Maryja
05 grudnia 2010 | 15:18 | tk, RM Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy osób świętowało w sobotę w Toruniu 19. rocznicę powstania Radia Maryja. Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy koncelebrowanej przez kilkunastu księży biskupów przewodniczył ks. bp Andrzej Suski. W homilii bp kielecki Kazimierz Ryczan wyraził ubolewanie, że „świeckość państwa stała się laickim dogmatem”, zaś premier Tusk wprost walczy o świecką Polskę.
W liturgii uczestniczyli posłowie i senatorowie PiS oraz rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej. Przed Mszą św. wystąpiła m.in. matka śp. szefa klubu PiS Przemysława Gosiewskiego – Jadwiga Gosiewska i brat śp. przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka – Andrzej Melak. Podziękowali Rodzinie Radia Maryja za wsparcie w sprawie wyjaśnienia okoliczności tragedii z 10 kwietnia.
Dla wiernych, który nie zmieścili się w kościele, ustawiono duży namiot z telebimem.
Rozpoczynając uroczystą Mszę św. bp Andrzej Suski wyraził uznanie twórcom rozgłośni za 19 lat ich pracy. „Dziękujemy za radio, które każdego dnia zbliża nas do Boga przez modlitwę. Dziękujemy za codzienne katechezy, które umacniają naszą wiarę” – mówił ordynariusz toruński.
Bp Kazimierz Ryczan wskazywał w homilii, iż „o miejsce Boga w narodzie trzeba walczyć” oraz, że przez całe lata czynił to Prymas Wyszyński oraz Jan Paweł II. „A obecnie nie mamy wspomnienia Boga w naszej Konstytucji, nie dopuszczono Boga do Traktatu Lizbońskiego” – ubolewał hierarcha. „Świeckość państwa przeciwstawiana jest wierze religijnej, Kościołom i instytucjom religijnym. O taką Polskę, świecką, w swoich słowach walczy wprost pan premier. Świeckość państwa stała się laickim dogmatem przyjmowanym bez zastrzeżeń” – ocenił ordynariusz kielecki.
Radio Maryja, zauważył bp Ryczan, walczy o godność człowieka, prawo do życia dzieci nienarodzonych, osób chorych i starszych, sprzeciwia się eutanazji i in vitro.
Kaznodzieja wyraził opinię, że współcześnie pojęcia narodu i Ojczyzny są rozmywane na rzecz wspólnoty międzynarodowej, ale ona nie jest narodem. „Europa nie jest naszą ojczyzną” – stwierdził hierarcha wywołując gorący aplauz zgromadzonych. „Prawodawcą w naszej Ojczyźnie jest Bóg, a nie Trybunał w Strasburgu, nie Parlament Europejski, gdzie uchwalono, że ślimaki są rybami” – dodał.
Bp Ryczan stwierdził, że Radio Maryja jest przestrzenią prawdy, gdzie do głosu dochodzą m.in. walczący o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej.
Głos zabrał także były minister środowiska prof. Jan Szyszko. Wskazał na sukces zainicjowanych przez o. Tadeusza Rydzyka badań geotermalnych, które mimo wielu przeszkód z powodzeniem są kontynuowane. Ocenił, że ogromnym problemem jest włączenie Polskich Lasów Państwowych, których powierzchnia wynosi 7 mln ha do sektora finansów publicznych, co stanowi prostą drogę do zadłużenia i prywatyzacji. Jest to, jak się wyraził Szyszko, zamach na jedną czwartą terytorium kraju, na suwerenność państwa.
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk zachęcał do wspierania mediów katolickich, w tym Radia Maryja. „Pilnujmy, żeby to radio nie upadło. Chociaż muszę tu powiedzieć przy księżach biskupach, że mamy bardzo dużo trudności. Proces za procesem, kontrola za kontrolą. Prokuratura pokazuje urzędom gdzie jeszcze zaglądnąć.
Redemptorysta podziękował wszystkim przybyłym na uroczystość.
Oprócz kilkunastu biskupów i kapłanów na toruńskich uroczystościach obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010: Beata Gosiewska z synem, rodzice śp. Przemysława Gosiewskiego, brat tłumacza prezydenckiego dr Dariusz Fedorowicz, Andrzej Melak, senator Alicja Zając, poseł Antoni Macierewicz.
Wśród parlamentarzystów byli także m.in. szef klubu PIS Mariusz Błaszczak, posłowie i senatorowie tego ugrupowania, a także prezydent Torunia Michał Zaleski, który podziękował gościom za przybycie.
W odczytanym przez prof. Janusza Kaweckiego liście skierowanym do papieża Benedykta XVI wyrażono wdzięczność Matce Bożej za kolejny rok Jej opieki nad Radiem Maryja i dziełami z nim związanymi.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. W najbliższą środę, dokładnie w 19. rocznicę tego wydarzenia odbędą się uroczystości w Bydgoszczy. Mszy św.i w katedrze św. Marcina i Mikołaja o godz. 18.00 przewodniczył będzie i homilię wygłosi bp Jan Tyrawa – ordynariusz bydgoski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.