Poznań: konferencja o naprotechnologii
04 grudnia 2010 | 20:05 | bt Ⓒ Ⓟ
„Osobę należy traktować jako całość, a nie jedynie koncentrować się na jednym elemencie jej zdrowia czy choroby” – mówił o podejściu naprotechnologii do leczenia niepłodności Phil Boyle, prezes FertilityCare Centers Europe podczas zorganizowanej w sobotę w Poznaniu konferencji poświęconej tej metodzie leczenia niepłodności.
Konferencję pt. „Zdrowie prokreacyjne. NaProTechnology w diagnozowaniu i leczeniu niepłodności” zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny Oddział w Poznaniu przy współpracy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Urzędu Miasta.
W Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu obradowało prawie 600 osób zainteresowanych poznaniem innowacyjnej metody diagnostyki i leczenia zaburzeń zdrowia prokreacyjnego, jaką jest naprotechnologia. Stworzył ją prof. Thomas Hilgers już ponad 30 lat temu w Stanach Zjednoczonych. W Polsce obecna jest ona od dwóch lat i staje się coraz bardziej popularna.
Specjalnie na tę konferencję przybył do Polski także Phil Boyle, prezes FertilityCare Centers Europe, członek zarządu FertilityCare Centers International, instytucji skupiającej organizacje zajmujące się leczeniem niepłodności. Podkreślił on, że niepłodność jest to objaw wielu chorób, które leżą u jej podstaw. Jego zdaniem „osobę należy traktować jako całość, a nie jedynie koncentrować się na jednym elemencie jej zdrowia czy choroby”.
Prelegenci podkreślali też, że cały czas postępuje ewolucja w naprotechnologii, a Anna Dzioba z Lublina nazwała ją kluczem do zrozumienia płodności.
„Widzę ogromny przełom w rozumieniu, myśleniu i mówieniu o płodności, już nie jako chorobie, jakiejś przeszkodzie, ale elemencie zintegrowanego zdrowia prokreacyjnego, co w dziedzinie położnictwa i ginekologii jest szczególnie istotne” – przyznała Ewa Ślizień-Kuczapska prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny, konsultant medyczny w naprotechnologii.
Maciej Barczentewicz, ginekolog i położnik z Lublina, mówił o polskich doświadczeniach w leczeniu niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii. Natomiast możliwości jej zastosowania chirurgii w przybliżył Piotr Klimas, który jako pierwszy polski lekarz odbył staż u prof. Thomasa Hilgersa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.