Przemyśl: w seminarium trwa nowenna przed obłóczynami
04 grudnia 2010 | 12:34 | pab Ⓒ Ⓟ
Zgodnie z wieloletnią tradycją w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu trwa dziewięciodniowa nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Jej zakończeniem będą 7 grudnia nieszpory, podczas których klerycy III roku przyjmą szatę duchowną.
Konferencje dla alumnów głosi ks. dr Tomasz Picur, prefekt w przemyskim seminarium i wykładowca teologii moralnej. Tematem tegorocznych rozważań jest hasło obecnego roku duszpasterskiego „W Komunii z Bogiem”.
„Komunia z Bogiem to nie jakaś teologiczna abstrakcja, pobożna teoria, ale postawa, która w bezpośredni sposób przekłada się na praktykę życia, na nasze postrzeganie i kształtowanie rzeczywistości” – mówi ks. Picur.
W kolejnych konferencjach porusza kwestie związane z wiarą, miłością i życiem sakramentalnym, które są konieczne do urzeczywistnienia komunii z Bogiem. Zaznaczył, że pełnią zjednoczenia z Bogiem na ziemi jest Eucharystia, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Kaznodzieja podkreślał, że szczególna wartość tego sakramentu wynika z tego, że właśnie w Eucharystii Chrystus staje się obecny pośród swojego ludu. Stąd nazwa Najświętszy Sakrament.
Ks. Picur stwierdził, że miłość jest sensem każdego powołania, zarówno kapłańskiego, jak i małżeńskiego lub do życia w stanie zakonnym czy samotnym.
„Prawdziwa miłość ku Bogu musi wyrażać się także poprzez autentyczną miłość bliźniego. Czemu więc niektórzy ludzie tak boleśnie rozczarowują się miłością? Problem w tym, że samo pojęcie miłości i jej przeżywanie zostało dziś mocno zawężone do sfery emocjonalnej lub zmysłowej. To wybrzmiewa w częstych pretensjach młodzieży: Proszę księdza, dlaczego Pan Bóg, dlaczego Kościół zabrania nam się kochać? – Jak to? Przecież nie tylko nie zabrania, ale nakazuje: Miłujcie się wzajemnie” – mówił ks. Picur.
Zauważył, że do wejścia w relację z Bogiem potrzebna jest wiara. Ale tylko taka, która urzeczywistnia się przez miłość. Zaznaczył też, że pełnia Komunii z Bogiem jest możliwa tu na ziemi tylko we wspólnocie Kościoła, dlatego stwierdzenie: „Bóg tak, Kościół nie” jest błędne.
Nabożeństwa nowennowe i konferencje transmituje na żywo Radio Fara, codziennie o godz. 17.15, z wyjątkiem niedzieli 5 grudnia, kiedy transmisja będzie o 20.00. Archiwalne konferencje można odsłuchać na stronie www.radiofara.pl.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.