Radom: trzyminutowe rozważania o liturgii Kościoła przed każdą niedzielną Mszą św.
28 listopada 2010 | 13:28 | rm Ⓒ Ⓟ
Trzyminutowe rozważania dotyczące liturgii Kościoła przed każdą niedzielną Mszą świętą – w ten sposób wierni w diecezji radomskiej, uczestnicząc w tych krótkich katechezach, będą przybliżali ważne prawdy o Eucharystii oraz o jej strukturze. Zachęca do tego biskup Henryk Tomasik w liście pasterskim na Adwent, który jest dzisiaj czytany w kościołach diecezji radomskiej.
Bp Tomasik nawiązując w liście do Konstytucji o Liturgii napisał, że w trosce o to, "aby wszystkich wiernych prowadzić do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych, którego się domaga sama natura liturgii", podejmujemy pracę duszpasterską, której celem jest pomoc w lepszym rozumieniu Liturgii. – Będziemy także rozważali poszczególne formy modlitewne oraz znaczenie znaków i gestów, które tworzą liturgię Mszy Świętej. Znaki te wyrażają, umacniają oraz podtrzymują naszą wiarę – podkreślił bp Tomasik.
W liście biskup radomski pyta wiernych czy są tylko biernymi obserwatorami tego, co dzieje się podczas sprawowania Mszy Świętej? – Dzisiaj stawiamy sobie bardzo konkretne pytania: Czy mam świadomość, że podczas celebrowania Mszy Świętej uobecnia się zbawcza Ofiara Jezusa Chrystusa? Czy wiem, że udział w składaniu Najświętszej Ofiary Jezusa Chrystusa jest przywilejem wnikającym z Sakramentu Chrztu Świętego i Bierzmowania? Czy udział we Mszy Świętej jest moim wyznaniem wiary oraz wyrazem wdzięczności za Ofiarę Jezusa Chrystusa? – czytamy w liście.
Bp Tomasik podkreśla, że systematyczny udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej jest znakiem wiary. Stwierdza też, że troska o to, aby jak najlepiej uczestniczyć we Mszy Świętej jest wyrazem miłości do Chrystusa. Dodaje, że każde dobrowolne opuszczenie niedzielnej Mszy Świętej jest znakiem tego, że miłujący Jezus Chrystus nie jest przez nas kochany.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.